Produktutveckling och design: Högskoleingenjörsutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-68818
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 337
- 42 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,46 | 15,34 | −1,12 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,8 | 16,95 | −0,85 |
| Antagna totalt | 50 | 45 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,46 → 15,34 (−1,12) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,48 → 16,35 (−0,13) | 1,05 → 0,80 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 16,35 | 17,55 |
| HT 2026 | 15,34 | 16,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 249 | 40 |
| HT 2019 | 219 | 34 |
| HT 2020 | 233 | 15 |
| HT 2021 | 201 | 31 |
| HT 2022 | 250 | 21 |
| HT 2023 | 261 | 24 |
| HT 2024 | 276 | 34 |
| HT 2025 | 301 | 41 |
| HT 2026 | 337 | 42 |
Om programmet
Produktutvecklingsingenjörer skapar funktionella produkter och tjänster som tjänar människors varierande och föränderliga behov. Det görs genom att i produktutvecklingskedjan (behov-idé-design-marknad) identifiera olika tekniska, mänskliga och affärsmässiga behov och möjligheter. Utifrån dessa skapar produktutvecklingsingenjörer nya innovativa och hållbara lösningar som gör verklig skillnad.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1 och Matematik 3c eller Matematik D.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Maskin- och materialteknik: HögskoleingenjörsutbildningBI16,95HP1,20Sökande/plats5,7
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Datateknik och Mobil IT: HögskoleingenjörsutbildningBI15,70HP0,90Sökande/plats7,0
- Civilingenjör: DatateknikBI18,02HP1,25Sökande/plats9,2
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- Stadsbyggnad, stadsutveckling och planeringBI15,32HP0,75Sökande/plats7,8
- InformationsarkitektBI15,63HP0,70Sökande/plats8,1
- Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogramBI13,33HPAlla antogsSökande/plats5,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-68818
MAU-68818 · nationell antagning
337 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,46 | 21 | 15,34 | 18 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,8 | 7 | 16,95 | 7 | 14 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 15 | 0,90 | 13 | 12 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Produktutveckling och design: Högskoleingenjörsutbildning
Vad krävdes för att komma in på Produktutveckling och design: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,34, HP 0,90 och BII 16,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Produktutveckling och design: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 337 personer, varav 42 i första hand. 45 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Produktutveckling och design: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,34 HT 2026 mot 16,35 HT 2025. Sökande: 337 mot 301.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(140)
- Män58 %(197)
- 24 år eller yngre76 %256
- 25–34 år21 %71
- 35 år eller äldre3 %10
- Antagna kvinnor38 %(17)
- Antagna män62 %(28)
Anmälningskod MAU-68818. Källa: UHR.