Maskin- och materialteknik: Högskoleingenjörsutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-68814
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 339
- 73 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 44
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,93 | 16,95 | +0,02 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,09 | 16,09 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 60 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,93 → 16,95 (+0,02) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 15,63 → 14,90 (−0,73) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,90 | 15,75 |
| HT 2026 | 16,95 | 16,09 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 176 | 17 |
| HT 2019 | 160 | 19 |
| HT 2020 | 168 | 26 |
| HT 2021 | 180 | 22 |
| HT 2022 | 181 | 30 |
| HT 2023 | 179 | 35 |
| HT 2024 | 247 | 52 |
| HT 2025 | 304 | 48 |
| HT 2026 | 339 | 73 |
Om programmet
Maskiningenjörer spelar en viktig roll i att skapa hållbara lösningar för enkla vardagliga problem till att möta stora samhällsutmaningar. Tillämpningsområdet är brett och innefattar numera mycket mer än vad som traditionellt förknippas med yrket. Det kan röra sig om allt från konstruktion och tillverkning av intelligenta medicintekniska produkter och självgående lastbilar till utformning av moderna tillverkningsprocesser för industrin.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1 och Matematik 3c eller Matematik D.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Produktutveckling och design: HögskoleingenjörsutbildningBI15,34HP0,90Sökande/plats7,5
- Datateknik och Mobil IT: HögskoleingenjörsutbildningBI15,70HP0,90Sökande/plats7,0
- Civilingenjör: DatateknikBI18,02HP1,25Sökande/plats9,2
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- Stadsbyggnad, stadsutveckling och planeringBI15,32HP0,75Sökande/plats7,8
- InformationsarkitektBI15,63HP0,70Sökande/plats8,1
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogramBI13,33HPAlla antogsSökande/plats5,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-68814
MAU-68814 · nationell antagning
339 sökande, 73 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,93 | 21 | 16,95 | 17 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,09 | 7 | 16,09 | 7 | 23 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 23 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 14 | 1,20 | 13 | 27 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Maskin- och materialteknik: Högskoleingenjörsutbildning
Vad krävdes för att komma in på Maskin- och materialteknik: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,95, HP 1,20 och BII 16,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Maskin- och materialteknik: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 339 personer, varav 73 i första hand. 60 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Maskin- och materialteknik: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,95 HT 2026 mot 14,9 HT 2025. Sökande: 339 mot 304.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(64)
- Män81 %(275)
- 24 år eller yngre76 %256
- 25–34 år21 %71
- 35 år eller äldre4 %12
- Antagna kvinnor15 %(9)
- Antagna män85 %(51)
Anmälningskod MAU-68814. Källa: UHR.