Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-68811

BIGymnasiebetyg 15,63 av max 22,5 −1,25 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,09 av max 22,5 −0,31 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
486
67 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
76
Sökande per plats
8,1
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,4615,63−0,83
Högskoleprov (HP)0,800,70−0,10
Betyg (BII)16,0916,09Oförändrad
Antagna totalt7060−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 9 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Informationsarkitekt
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,46 → 15,63 (−0,83)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202517,08 → 16,88 (−0,20)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 202416,43 → 15,35 (−1,08)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202316,56 → 15,52 (−1,04)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202216,40 → 15,30 (−1,10)0,70 → 0,70 (±0)
HT 202116,45 → 15,57 (−0,88)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202016,77 → 15,59 (−1,18)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 201916,17 → 14,86 (−1,31)0,90 → 0,90 (±0)
HT 201816,10 → 15,00 (−1,10)0,85 → 0,80 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vi lever idag i ett informationsintensivt samhälle. Som informationsarkitekt blir din uppgift att bringa ordning i myllret av informationsflöden. På utbildningen Informationsarkitekt lär du dig att analysera, organisera och integrera information och informationsflöden. Ämnen som ingår är bland annat informationsteknik, webbdesign, webbkonstruktion, informationsdesign, programmering, kvalitet, kognitionsvetenskap, människa–datorinteraktion, projektledning och informationssäkerhet.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-68811

MAU-68811 · nationell antagning

486 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 2 4
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,46 38 15,63 33 61
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,09 6 16,09 5 22
HP Högskoleprovet 0,80 24 0,70 20 32
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Informationsarkitekt

Vad krävdes för att komma in på Informationsarkitekt vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,63, HP 0,70 och BII 16,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Informationsarkitekt vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 486 personer, varav 67 i första hand. 60 antogs, alltså 8,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Informationsarkitekt vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,63 HT 2026 mot 16,88 HT 2025. Sökande: 486 mot 640.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor44 %(216)
  • Män56 %(270)
  • 24 år eller yngre67 %325
  • 25–34 år28 %136
  • 35 år eller äldre5 %25
  • Antagna kvinnor50 %(30)
  • Antagna män50 %(30)

Anmälningskod MAU-68811. Källa: UHR.