Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-68817

BIGymnasiebetyg 17,29 av max 22,5 +0,19 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,72 av max 22,5 −0,66 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 005
263 i första hand
Antagna
110
urval 2
Reserver
242
Sökande per plats
9,1
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,4517,29−0,16
Högskoleprov (HP)0,900,90Oförändrad
Betyg (BII)16,7216,72Oförändrad
Antagna totalt135110−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Systemutvecklare
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,45 → 17,29 (−0,16)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202517,50 → 17,10 (−0,40)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202417,81 → 17,45 (−0,36)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202317,40 → 16,67 (−0,73)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202217,40 → 16,72 (−0,68)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202117,29 → 16,45 (−0,84)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202016,81 → 16,60 (−0,21)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 201916,25 → 15,90 (−0,35)1,05 → 0,90 (−0,15)
HT 201816,71 → 16,30 (−0,41)1,20 → 1,15 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Tillhör du dem som bryr dig om ifall hemsidor och informationsflöden på till exempel webben känns onaturliga eller krångliga? Som önskar att du fått vara med och bygga upp dem från grunden? Då är Systemutvecklarprogrammet rätt utbildning för dig. En systemutvecklares uppgift är att konstruera hållbara och användarvänliga digitala system.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c och Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-68817

MAU-68817 · nationell antagning

1 005 sökande, 263 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 3 3,5 3 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,45 73 17,29 59 183
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,72 13 16,72 11 63
HP Högskoleprovet 0,90 46 0,90 37 123
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Systemutvecklare

Vad krävdes för att komma in på Systemutvecklare vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,29, HP 0,90 och BII 16,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Systemutvecklare vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 1 005 personer, varav 263 i första hand. 110 antogs, alltså 9,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Systemutvecklare vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,29 HT 2026 mot 17,1 HT 2025. Sökande: 1 005 mot 1 152.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor33 %(333)
  • Män67 %(672)
  • 24 år eller yngre68 %686
  • 25–34 år27 %269
  • 35 år eller äldre5 %50
  • Antagna kvinnor34 %(37)
  • Antagna män66 %(73)

Anmälningskod MAU-68817. Källa: UHR.