Datateknik och Mobil IT: Högskoleingenjörsutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-68807
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 317
- 43 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 33
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,7 | 15,7 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 15,4 | 15,4 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 50 | 45 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,70 → 15,70 (±0) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,20 → 15,56 (−0,64) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2024 | 15,55 → 15,55 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2020 | 14,29 → 12,04 (−2,25) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2019 | – | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,20 → alla behöriga antogs | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | 14,27 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,04 | 16,28 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 15,55 | 14,30 |
| HT 2025 | 15,56 | 16,35 |
| HT 2026 | 15,70 | 15,40 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 263 | 33 |
| HT 2019 | 280 | 42 |
| HT 2020 | 291 | 48 |
| HT 2021 | 306 | 44 |
| HT 2022 | 315 | 42 |
| HT 2023 | 328 | 61 |
| HT 2024 | 379 | 74 |
| HT 2025 | 348 | 52 |
| HT 2026 | 317 | 43 |
Om programmet
Datateknik och mobil IT är områden som utvecklas mycket i dagens samhälle. I det treåriga högskoleingenjörsprogrammet Datateknik och mobil IT lär du dig arbeta inom dessa områden. Det innebär att du kommer att ha en förståelse för hur uppkopplade system, exempelvis Internet of Things (IoT), fungerar i praktiken. Exempel på tillämpningar kan vara inom smarta byggnader, smarta städer och smarta transporter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1 och Matematik 3c eller Matematik D.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-68807
MAU-68807 · nationell antagning
317 sökande, 43 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,7 | 22 | 15,7 | 20 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,4 | 7 | 15,4 | 6 | 11 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 15 | 0,90 | 13 | 17 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Datateknik och Mobil IT: Högskoleingenjörsutbildning
Vad krävdes för att komma in på Datateknik och Mobil IT: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,7, HP 0,90 och BII 15,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datateknik och Mobil IT: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 317 personer, varav 43 i första hand. 45 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Datateknik och Mobil IT: Högskoleingenjörsutbildning vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,7 HT 2026 mot 15,56 HT 2025. Sökande: 317 mot 348.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(79)
- Män75 %(238)
- 24 år eller yngre74 %234
- 25–34 år22 %70
- 35 år eller äldre4 %13
- Antagna kvinnor20 %(9)
- Antagna män80 %(36)
Anmälningskod MAU-68807. Källa: UHR.