Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-68813

BIGymnasiebetyg 12,49 av max 22,5 −1,73 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 14,50 av max 22,5 +0,72 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
341
67 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
39
Sökande per plats
5,2
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,9812,49−2,49
Högskoleprov (HP)0,800,80Oförändrad
Betyg (BII)15,9514,5−1,45
Antagna totalt7565−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Spelutveckling
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,98 → 12,49 (−2,49)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202515,63 → 14,22 (−1,41)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202415,67 → 14,06 (−1,61)0,90 → 0,65 (−0,25)
HT 202315,79 → 15,07 (−0,72)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 202216,10 → 15,50 (−0,60)0,85 → 0,65 (−0,20)
HT 202116,20 → 15,30 (−0,90)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202016,29 → 15,61 (−0,68)0,85 → 0,85 (±0)
HT 201915,39 → 14,70 (−0,69)0,95 → 0,80 (−0,15)
HT 201814,90 → 14,17 (−0,73)0,90 → 0,85 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Det blir allt vanligare med spel och 3D-effekter i olika sammanhang, vilket gör spelindustrin till en av världens snabbast växande industrier. På spelutvecklingsprogrammet lär du dig hur man gör. Efter examen kan du arbeta med spelprogrammering eller annan mjukvaruutveckling. Du kommer att vara van vid verktygsbaserad utveckling för olika plattformar. Du har kompetens att samarbeta med andra yrkeskategorier såsom speldesigners och grafiker.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C och Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Utvecklare inom spel och digitala media 52 300 kr37–78 tkr –
Designer inom spel och digitala medier 48 000 kr32–70 tkr Småökar på 5 år

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-68813

MAU-68813 · nationell antagning

341 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,98 41 12,49 34 8
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,95 8 14,5 8 14
HP Högskoleprovet 0,80 25 0,80 22 8
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 15

Vanliga frågor om Spelutveckling

Vad krävdes för att komma in på Spelutveckling vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,49, HP 0,80 och BII 14,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Spelutveckling vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 341 personer, varav 67 i första hand. 65 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Spelutveckling vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,49 HT 2026 mot 14,22 HT 2025. Sökande: 341 mot 438.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor18 %(61)
  • Män82 %(280)
  • 24 år eller yngre72 %245
  • 25–34 år24 %81
  • 35 år eller äldre4 %15
  • Antagna kvinnor20 %(13)
  • Antagna män80 %(52)

Anmälningskod MAU-68813. Källa: UHR.