Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-62800

BIGymnasiebetyg 18,41 av max 22,5 −1,64 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 −0,35 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,98 av max 22,5 −1,92 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
792
153 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
125
Sökande per plats
15,8
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,7418,41−1,33
Högskoleprov (HP)0,950,75−0,20
Betyg (BII)18,5917,98−0,61
Antagna totalt6250−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Grafisk design
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,74 → 18,41 (−1,33)0,95 → 0,75 (−0,20)
HT 202520,29 → 20,05 (−0,24)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202420,45 → 19,90 (−0,55)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202320,36 → 19,53 (−0,83)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202220,04 → 19,32 (−0,72)1,20 → 1,00 (−0,20)
HT 202120,46 → 19,33 (−1,13)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202020,35 → 19,96 (−0,39)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 201920,63 → 20,10 (−0,53)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 201820,52 → 19,95 (−0,57)1,20 → 1,05 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,74) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Grafisk design, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här 18,410,7515,8792
Mittuniversitetet Sundsvall 14,23Alla antogs9,4272

Om programmet

Programmet är en designutbildning på grundnivå med fokus på grafisk design. Utbildningen leder till en kandidatexamen i grafisk design. Genom utbildningen tränas du i att kommunicera och kritiskt analysera designförslag både skriftligt och muntligt. Efter utbildningen är du väl förberedd för att arbeta med att visualisera idéer och koncept och att arbeta i team.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grafisk formgivare m.fl. 43 600 kr34–56 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grafisk formgivare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-62800

MAU-62800 · nationell antagning

792 sökande, 153 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU Lärosätets eget urval 533 20 480 16 3
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,74 18 18,41 14 110
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,59 2 17,98 2 20
HP Högskoleprovet 0,95 21 0,75 17 36
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Grafisk design

Vad krävdes för att komma in på Grafisk design vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,41, HP 0,75 och BII 17,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Grafisk design vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 792 personer, varav 153 i första hand. 50 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,41 HT 2026 mot 20,05 HT 2025. Sökande: 792 mot 1 023.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Grafisk design mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor71 %(561)
  • Män29 %(231)
  • 24 år eller yngre73 %580
  • 25–34 år23 %182
  • 35 år eller äldre4 %30
  • Antagna kvinnor74 %(37)
  • Antagna män26 %(13)

Anmälningskod MAU-62800. Källa: UHR.