Antagningspoäng Grafisk design 2026
Alla lärosäten som ger Grafisk design sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2010.
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design HT 2026?
- Sökande
- 1 064
- −19,5 % mot HT 2025
- Antagna
- 79
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 13,5
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Malmö | 18,41 | 17,98 | 0,75 | 792 | 15,8 | −1,64 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | 14,23 | 12,02 | Alla antogs | 272 | 9,4 | −0,98 |
Utveckling sedan 2010
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 14,23 | 16,32 | 18,41 |
| 2025 | 15,21 | 17,63 | 20,05 |
| 2024 | 16,24 | 18,07 | 19,90 |
| 2023 | 16,71 | 18,12 | 19,53 |
| 2022 | 16,75 | 18,04 | 19,32 |
| 2021 | 16,77 | 18,05 | 19,33 |
| 2020 | 17,60 | 18,78 | 19,96 |
| 2019 | 16,81 | 18,45 | 20,10 |
| 2018 | 17,20 | 18,58 | 19,95 |
| 2017 | 19,90 | 19,90 | 19,90 |
| 2016 | 20,00 | 20,00 | 20,00 |
| 2015 | 20,90 | 20,90 | 20,90 |
| 2014 | 14,35 | 17,08 | 19,80 |
| 2013 | 14,70 | 17,00 | 19,30 |
| 2012 | 14,34 | 16,99 | 19,64 |
| 2011 | 19,79 | 19,79 | 19,79 |
| 2010 | 13,90 | 13,90 | 13,90 |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2025 | 0,45 | 0,78 | 1,10 |
| 2024 | 0,75 | 0,88 | 1,00 |
| 2023 | 0,70 | 0,88 | 1,05 |
| 2022 | 0,90 | 0,95 | 1,00 |
| 2021 | 0,75 | 0,85 | 0,95 |
| 2020 | 0,65 | 0,83 | 1,00 |
| 2019 | 0,80 | 0,95 | 1,10 |
| 2018 | 0,85 | 0,95 | 1,05 |
| 2017 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2016 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2015 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2014 | 0,45 | 0,78 | 1,10 |
| 2013 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2012 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2011 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2010 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Grafisk formgivare m.fl.
- Medianlön
- 43 600 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 34 100 kr – 55 500 kr
- Möjlighet till arbete
- Små
- Rekrytering
- Överskott
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grafisk formgivare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Grafisk design?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Malmö universitet (Malmö): 18,41 i urvalsgruppen BI och 0,75 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Grafisk design?
HT 2026 var gränsen lägst vid Mittuniversitetet (Sundsvall): 14,23 i BI.
Vad krävs på högskoleprovet för Grafisk design?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,75 beroende på lärosäte, med medianen 0,75. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Grafisk design HT 2026?
1 064 sökte programmet vid 2 lärosäten och 79 antogs, alltså ungefär 13,5 sökande per plats. 191 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Grafisk design ökat?
Medianen för BI sjönk med 1,31 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −19,5 %.
Vad tjänar man efter Grafisk design?
Medianlönen för grafisk formgivare m.fl. var 43 600 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som små.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.