Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MIU-H2811

BIGymnasiebetyg 14,23 av max 22,5 −0,98 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 12,02 av max 22,5 −3,80 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
272
38 i första hand
Antagna
29
urval 2
Reserver
35
Sökande per plats
9,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,1514,23−1,92
Högskoleprov (HP)0,50Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)15,1512,02−3,13
Antagna totalt3029−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Grafisk design
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,15 → 14,23 (−1,92)0,50 → alla behöriga antogs
HT 202517,11 → 15,21 (−1,90)0,65 → 0,45 (−0,20)
HT 202417,34 → 16,24 (−1,10)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202318,18 → 16,71 (−1,47)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202218,38 → 16,75 (−1,63)1,00 → 0,90 (−0,10)
HT 202118,49 → 16,77 (−1,72)0,95 → 0,75 (−0,20)
HT 202018,33 → 17,60 (−0,73)0,85 → 0,65 (−0,20)
HT 201917,75 → 16,81 (−0,94)0,95 → 0,80 (−0,15)
HT 201817,63 → 17,20 (−0,43)0,95 → 0,85 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Grafisk design, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Malmö universitet Malmö 18,410,7515,8792
Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här 14,23Alla antogs9,4272

Om programmet

I utbildningen är det design för ett hållbart samhälle som står i fokus. Grafisk design 180 hp är nischad mot förpackningsdesign och handlar om att formge idéer som gör skillnad. Kurser och projekt inom digital design går som en röd tråd i utbildningen vilket speglar branschens utveckling.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grafisk formgivare m.fl. 43 600 kr34–56 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grafisk formgivare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mittuniversitetet

Alla program vid Mittuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MIU-H2811

MIU-H2811 · nationell antagning

272 sökande, 38 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,15 17 14,23 18 21
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,15 2 12,02 2 1
HP Högskoleprovet 0,50 10 Alla antogs 9 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 12

Vanliga frågor om Grafisk design

Vad krävdes för att komma in på Grafisk design vid Mittuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,23, alla behöriga antogs i HP och BII 12,02. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Grafisk design vid Mittuniversitetet?

HT 2026 sökte 272 personer, varav 38 i första hand. 29 antogs, alltså 9,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Grafisk design vid Mittuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,23 HT 2026 mot 15,21 HT 2025. Sökande: 272 mot 298.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Grafisk design mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor71 %(192)
  • Män29 %(80)
  • 24 år eller yngre74 %201
  • 25–34 år22 %60
  • 35 år eller äldre4 %11
  • Antagna kvinnor83 %(24)
  • Antagna män17 %(5)

Anmälningskod MIU-H2811. Källa: UHR.