Industridesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-H2671
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 144
- 29 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,3 | 13,19 | −3,11 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,8 | 15,8 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 26 | 25 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −3,09). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,35). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,30 → 13,19 (−3,11) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 17,49 → 13,39 (−4,10) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 17,21 → 13,30 (−3,91) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,60 → 15,30 (−2,30) | 0,55 → 0,10 (−0,45) |
| HT 2022 | 18,35 → 15,27 (−3,08) | 0,75 → 0,35 (−0,40) |
| HT 2021 | 18,95 → 18,91 (−0,04) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| HT 2020 | 17,60 → 16,58 (−1,02) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,57 → 13,50 (−4,07) | 0,80 → 0,50 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | – | – |
| HT 2017 | – | – |
| HT 2018 | – | – |
| HT 2019 | 13,50 | 20,24 |
| HT 2020 | 16,58 | 17,21 |
| HT 2021 | 18,91 | 17,46 |
| HT 2022 | 15,27 | 17,46 |
| HT 2023 | 15,30 | 15,47 |
| HT 2024 | 13,30 | 12,72 |
| HT 2025 | 13,39 | 15,49 |
| HT 2026 | 13,19 | 15,80 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,10 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 128 | 26 |
| HT 2017 | 144 | 21 |
| HT 2018 | 91 | 18 |
| HT 2019 | 81 | 23 |
| HT 2020 | 135 | 30 |
| HT 2021 | 202 | 28 |
| HT 2022 | 152 | 22 |
| HT 2023 | 149 | 32 |
| HT 2024 | 149 | 28 |
| HT 2025 | 144 | 22 |
| HT 2026 | 144 | 29 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle | 14,66 | 0,30 | 7,1 | 171 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här | 13,19 | Alla antogs | 5,8 | 144 |
Om programmet
I en värld som snabbt förändras behöver produkter och tjänster ständigt förbättras. Med genomtänkta analysmetoder och kunskaper om människor och teknik kan du vara en av dem som tar fram de nya designlösningarna. Under utbildningen till industridesigner utvecklar du dina kreativa färdigheter och lär dig skapa hållbar design som tar hänsyn till användares behov.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Industridesigner | 52 100 kr40–77 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-H2671
MIU-H2671 · nationell antagning
144 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,3 | 9 | 13,19 | 10 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,8 | 1 | 15,8 | 1 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 9 | Alla antogs | 7 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Industridesign
Vad krävdes för att komma in på Industridesign vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,19, alla behöriga antogs i HP och BII 15,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industridesign vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 144 personer, varav 29 i första hand. 25 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Industridesign vid Mittuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,19 HT 2026 mot 13,39 HT 2025. Sökande: 144 mot 144.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Industridesign mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(90)
- Män37 %(54)
- 24 år eller yngre80 %115
- 25–34 år15 %21
- 35 år eller äldre6 %8
- Antagna kvinnor64 %(16)
- Antagna män36 %(9)
Anmälningskod MIU-H2671. Källa: UHR.