Industridesign
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19140
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 171
- 32 i första hand
- Antagna
- 24
- urval 2
- Reserver
- 29
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,3 | 14,66 | −2,64 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,30 | −0,45 |
| Betyg (BII) | 19,21 | 19,21 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 26 | 24 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (median −1,72). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,30 → 14,66 (−2,64) | 0,75 → 0,30 (−0,45) |
| HT 2025 | 17,47 → 16,00 (−1,47) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,72 → 14,78 (−2,94) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2023 | 17,97 → 15,25 (−2,72) | 0,60 → 0,15 (−0,45) |
| HT 2022 | 18,23 → 17,32 (−0,91) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2021 | 18,49 → 17,80 (−0,69) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2020 | 18,79 → 17,15 (−1,64) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2019 | 17,50 → 15,50 (−2,00) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2018 | 17,27 → 16,15 (−1,12) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,40 → 15,60 (−1,80) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 16,50 | 16,63 |
| HT 2014 | 15,00 | 17,38 |
| HT 2015 | 15,50 | 17,15 |
| HT 2016 | 18,10 | 16,52 |
| HT 2017 | 15,60 | 16,10 |
| HT 2018 | 16,15 | 17,21 |
| HT 2019 | 15,50 | 14,16 |
| HT 2020 | 17,15 | 17,87 |
| HT 2021 | 17,80 | 17,57 |
| HT 2022 | 17,32 | 17,73 |
| HT 2023 | 15,25 | 16,02 |
| HT 2024 | 14,78 | 16,12 |
| HT 2025 | 16,00 | 16,58 |
| HT 2026 | 14,66 | 19,21 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,15 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 255 | 54 |
| HT 2014 | 267 | 56 |
| HT 2015 | 311 | 66 |
| HT 2016 | 253 | 57 |
| HT 2017 | 231 | 51 |
| HT 2018 | 242 | 70 |
| HT 2019 | 191 | 47 |
| HT 2020 | 282 | 67 |
| HT 2021 | 275 | 62 |
| HT 2022 | 230 | 48 |
| HT 2023 | 204 | 48 |
| HT 2024 | 255 | 57 |
| HT 2025 | 225 | 53 |
| HT 2026 | 171 | 32 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle · Du tittar på den här | 14,66 | 0,30 | 7,1 | 171 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | 13,19 | Alla antogs | 5,8 | 144 |
Om programmet
Programmet Industridesign 180 hp, handlar om tillämpad design för hållbar utveckling. Tillämpad design innebär att teoretiska designkunskaper omsätts i praktiken. Hållbar utveckling är ett samlingsbegrepp för ett uthålligt samhälle med sociala, ekonomiska och ekologiska aspekter där förhållandet mellan material/produktion och människa/miljö är centralt. Nya material, främst biobaserade material utgör tillsammans med hållbar utveckling den lokala profilen på programmet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Industridesigner | 52 100 kr40–77 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19140
HIG-19140 · nationell antagning
171 sökande, 32 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,3 | 14 | 14,66 | 12 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,21 | 2 | 19,21 | 2 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 10 | 0,30 | 10 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Industridesign
Vad krävdes för att komma in på Industridesign vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,66, HP 0,30 och BII 19,21. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industridesign vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 171 personer, varav 32 i första hand. 24 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Industridesign vid Högskolan i Gävle?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,66 HT 2026 mot 16 HT 2025. Sökande: 171 mot 225.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Industridesign mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(116)
- Män32 %(55)
- 24 år eller yngre75 %128
- 25–34 år18 %30
- 35 år eller äldre8 %13
- Antagna kvinnor63 %(15)
- Antagna män37 %(9)
Anmälningskod HIG-19140. Källa: UHR.