Antagningspoäng Industridesign 2026
Alla lärosäten som ger Industridesign sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2013.
Vad krävdes för att komma in på Industridesign HT 2026?
- Sökande
- 315
- −14,6 % mot HT 2025
- Antagna
- 49
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 6,4
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle Gävle | 14,66 | 19,21 | 0,30 | 171 | 7,1 | −1,34 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · blandad tid | 13,19 | 15,80 | Alla antogs | 144 | 5,8 | −0,20 |
Utveckling sedan 2013
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 13,19 | 13,93 | 14,66 |
| 2025 | 13,39 | 14,70 | 16,00 |
| 2024 | 13,30 | 14,04 | 14,78 |
| 2023 | 15,25 | 15,28 | 15,30 |
| 2022 | 15,27 | 16,30 | 17,32 |
| 2021 | 17,80 | 18,36 | 18,91 |
| 2020 | 16,58 | 16,86 | 17,15 |
| 2019 | 13,50 | 14,50 | 15,50 |
| 2018 | 16,15 | 16,15 | 16,15 |
| 2017 | 15,60 | 15,60 | 15,60 |
| 2016 | 18,10 | 18,10 | 18,10 |
| 2015 | 15,50 | 15,50 | 15,50 |
| 2014 | 15,00 | 15,00 | 15,00 |
| 2013 | 16,50 | 16,50 | 16,50 |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2025 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2024 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2023 | 0,10 | 0,13 | 0,15 |
| 2022 | 0,35 | 0,48 | 0,60 |
| 2021 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2020 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2019 | 0,50 | 0,68 | 0,85 |
| 2018 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2017 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2016 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2015 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2014 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2013 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
Lön och jobbchanser
Industridesigner
- Medianlön
- 52 100 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 39 700 kr – 77 100 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Industridesign?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Högskolan i Gävle (Gävle): 14,66 i urvalsgruppen BI och 0,30 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Industridesign?
HT 2026 var gränsen lägst vid Mittuniversitetet (Sundsvall): 13,19 i BI.
Vad krävs på högskoleprovet för Industridesign?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,30 beroende på lärosäte, med medianen 0,30. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Industridesign HT 2026?
315 sökte programmet vid 2 lärosäten och 49 antogs, alltså ungefär 6,4 sökande per plats. 61 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Industridesign ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,77 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −14,6 %.
Vad tjänar man efter Industridesign?
Medianlönen för industridesigner var 52 100 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.