Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskap, kandidat HT 2026?

BImedian 18,09 lägst–högst 14,90–19,47 −0,31 mot HT 2025
HPmedian 1,15 lägst–högst 0,80–1,35 −0,03 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 5 utbildningar vid 4 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
4 810
−5,8 % mot HT 2025
Antagna
318
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
15,1
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
4
5 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Systemvetenskap, kandidat HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) · Ortsoberoende · Distans 19,4719,621,351 76739,3−0,49
Linköpings universitet Systemvetenskap, kandidatprogram · Linköping 18,2518,561,201 26413,3−0,10
Göteborgs universitet Systemvetenskap: samhällets digitalisering, kandidatprogram · Göteborg 17,9218,301,101 08710,9−0,52
Högskolan i Skövde Systemvetenskap · Skövde 14,9016,110,8051513,6−0,41
Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå Alla antogsAlla antogsAlla antogs1774,4–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2010: median BI 14,69, lägst 14,00, högst 15,38 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 15,72, lägst 15,50, högst 15,94 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 16,60, lägst 16,20, högst 17,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 16,50, lägst 15,38, högst 17,80 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 15,63, lägst 13,40, högst 17,80 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 15,65, lägst 13,40, högst 17,73 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 16,90, lägst 13,75, högst 17,80 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 17,00, lägst 11,56, högst 18,50 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,40, lägst 14,42, högst 18,85 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 17,35, lägst 11,93, högst 19,10 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,75, lägst 13,25, högst 19,27 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,68, lägst 14,56, högst 19,27 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 17,86, lägst 14,39, högst 19,90 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,15, lägst 14,40, högst 20,16 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 18,30, lägst 12,61, högst 20,36 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,40, lägst 15,31, högst 19,96 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 18,09, lägst 14,90, högst 19,47 (4 lärosäten med poänggräns)18,09
Visa som tabell
Systemvetenskap, kandidat: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202614,9018,0919,47
202515,3118,4019,96
202412,6118,3020,36
202314,4018,1520,16
202214,3917,8619,90
202114,5617,6819,27
202013,2517,7519,27
201911,9317,3519,10
201814,4217,4018,85
201711,5617,0018,50
201613,7516,9017,80
201513,4015,6517,73
201413,4015,6317,80
201315,3816,5017,80
201216,2016,6017,00
201115,5015,7215,94
201014,0014,6915,38
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,52,0200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,65, lägst 0,50, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 0,55, lägst 0,30, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,95, lägst 0,70, högst 1,05 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,95, lägst 0,40, högst 1,20 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,98, lägst 0,60, högst 1,20 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,10, lägst 0,65, högst 1,30 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,15, lägst 0,65, högst 1,35 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,05, lägst 0,65, högst 1,45 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,05, lägst 0,60, högst 1,50 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,10, lägst 0,75, högst 1,45 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,05, lägst 0,70, högst 1,50 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,05, lägst 0,70, högst 1,50 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,05, lägst 0,85, högst 1,60 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,05, lägst 0,55, högst 1,55 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,18, lägst 0,90, högst 1,50 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,15, lägst 0,80, högst 1,35 (4 lärosäten med poänggräns)1,15
Visa som tabell
Systemvetenskap, kandidat: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,801,151,35
20250,901,181,50
20240,551,051,55
20230,851,051,60
20220,701,051,50
20210,701,051,50
20200,751,101,45
20190,601,051,50
20180,651,051,45
20170,651,151,35
20160,651,101,30
20150,600,981,20
20140,400,951,20
20130,700,951,05
20121,001,001,00
20110,800,800,80
20100,300,550,80
20090,500,650,80
2008–––

Lön och jobbchanser

Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl.

Medianlön
56 200 kr/mån
Spann (10–90 %)
41 000 kr – 77 800 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.

Medianlön
53 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
39 600 kr – 72 600 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Systemvetenskap, kandidat?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Luleå tekniska universitet (Ortsoberoende): 19,47 i urvalsgruppen BI och 1,35 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Systemvetenskap, kandidat?

Vid Luleå tekniska universitet (Luleå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Systemvetenskap, kandidat?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,80–1,35 beroende på lärosäte, med medianen 1,15. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Systemvetenskap, kandidat HT 2026?

4 810 sökte programmet vid 4 lärosäten och 318 antogs, alltså ungefär 15,1 sökande per plats. 964 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Systemvetenskap, kandidat ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,31 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −5,8 %.

Vad tjänar man efter Systemvetenskap, kandidat?

Medianlönen för systemanalytiker och it-arkitekter m.fl. var 56 200 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: teknik och data

Visa alla