Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-87448
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 177
- 23 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 40 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 12 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 13 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2025 | – | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,01 → 12,61 (−1,40) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2023 | 14,53 → 14,40 (−0,13) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2022 | 14,30 → 14,39 (+0,09) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2021 | 14,56 → 14,56 (±0) | 0,90 → 0,95 (+0,05) |
| HT 2020 | 14,64 → 13,25 (−1,39) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2019 | 13,07 → 11,93 (−1,14) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2018 | 14,51 → 14,47 (−0,04) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2017 | 13,36 → 11,56 (−1,80) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2016 | 14,00 → 13,75 (−0,25) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2025 (HP 0,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 14,35 | 14,10 |
| HT 2015 | 14,00 | 13,63 |
| HT 2016 | 13,75 | 14,26 |
| HT 2017 | 11,56 | 13,85 |
| HT 2018 | 14,47 | 14,17 |
| HT 2019 | 11,93 | 14,41 |
| HT 2020 | 13,25 | 15,05 |
| HT 2021 | 14,56 | 15,10 |
| HT 2022 | 14,39 | 15,45 |
| HT 2023 | 14,40 | 13,90 |
| HT 2024 | 12,61 | 14,65 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 45 | 10 |
| HT 2009 | 90 | 21 |
| HT 2010 | 66 | 25 |
| HT 2011 | 69 | 14 |
| HT 2012 | 154 | 28 |
| HT 2013 | 223 | 39 |
| HT 2014 | 227 | 33 |
| HT 2015 | 289 | 51 |
| HT 2016 | 254 | 40 |
| HT 2017 | 273 | 36 |
| HT 2018 | 283 | 47 |
| HT 2019 | 219 | 40 |
| HT 2020 | 232 | 45 |
| HT 2021 | 241 | 49 |
| HT 2022 | 241 | 45 |
| HT 2023 | 259 | 51 |
| HT 2024 | 226 | 44 |
| HT 2025 | 246 | 36 |
| HT 2026 | 177 | 23 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) · Ortsoberoende · Distans | 19,47 | 1,35 | 39,3 | 1 767 |
| Linköpings universitet Systemvetenskap, kandidatprogram · Linköping | 18,25 | 1,20 | 13,3 | 1 264 |
| Göteborgs universitet Systemvetenskap: samhällets digitalisering, kandidatprogram · Göteborg | 17,92 | 1,10 | 10,9 | 1 087 |
| Högskolan i Skövde Systemvetenskap · Skövde | 14,90 | 0,80 | 13,6 | 515 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 177 |
Om programmet
Var med och skapa framtidens IT-system. Som systemvetare designar och konstruerar du informationssystem i ett samspel mellan teknik och användare. Utbildningen omfattar en blandning av ämnen från interaktionsdesign och projektledning till programmering och databaser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Systemvetenskap, kandidat (IT-distans)BI19,47HP1,35Sökande/plats39,3
- Digital tjänsteutveckling, kandidat (Normal, Luleå)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Civilingenjör datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,5
- Digital tjänsteutveckling, kandidat (IT distans)BI18,28HP1,00Sökande/plats30,1
- Data Science, magister (Normal, Luleå), internationella studenterBI–HP–Sökande/plats3,7
- Högskoleingenjör datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,3
- Data Science, magister (IT-distans), internationella studenterBI–HP–Sökande/plats15,7
- Informationssäkerhet, master (normal, Luleå), nordiska studenterBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-87448
LTU-87448 · nationell antagning
177 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 28 | Alla antogs | 13 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 20 | Alla antogs | 11 | 0 |
| SA Sen anmälan | 977 | 4 | Alla antogs | 8 | 0 |
Vanliga frågor om Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå)
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 177 personer, varav 23 i första hand. 40 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(43)
- Män76 %(134)
- 24 år eller yngre63 %111
- 25–34 år31 %54
- 35 år eller äldre7 %12
- Antagna kvinnor20 %(8)
- Antagna män80 %(32)
Anmälningskod LTU-87448. Källa: UHR.