Systemvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61286
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 515
- 55 i första hand
- Antagna
- 38
- urval 2
- Reserver
- 133
- Sökande per plats
- 13,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,72 | 14,9 | −0,82 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,80 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,93 | 16,11 | −0,82 |
| Antagna totalt | 40 | 38 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 11 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (median −0,82). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 11 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 11 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 11 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,72 → 14,90 (−0,82) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,20 → 15,31 (−0,89) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2024 | 16,67 → 15,60 (−1,07) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2023 | 15,44 → 15,68 (+0,24) | 0,85 → 0,90 (+0,05) |
| HT 2022 | 15,80 → 15,80 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2021 | 15,70 → 15,24 (−0,46) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,41 → 15,03 (−1,38) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2019 | 15,25 → 14,40 (−0,85) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2018 | 15,56 → 14,42 (−1,14) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2017 | 15,02 → 15,10 (+0,08) | 0,90 → 0,95 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 15,00 | 14,90 |
| HT 2017 | 15,10 | 14,58 |
| HT 2018 | 14,42 | 12,92 |
| HT 2019 | 14,40 | 13,64 |
| HT 2020 | 15,03 | 15,05 |
| HT 2021 | 15,24 | 15,10 |
| HT 2022 | 15,80 | 15,70 |
| HT 2023 | 15,68 | 15,76 |
| HT 2024 | 15,60 | 15,36 |
| HT 2025 | 15,31 | 15,86 |
| HT 2026 | 14,90 | 16,11 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 483 | 28 |
| HT 2017 | 457 | 50 |
| HT 2018 | 428 | 33 |
| HT 2019 | 349 | 39 |
| HT 2020 | 447 | 52 |
| HT 2021 | 462 | 35 |
| HT 2022 | 456 | 46 |
| HT 2023 | 464 | 58 |
| HT 2024 | 557 | 58 |
| HT 2025 | 555 | 56 |
| HT 2026 | 515 | 55 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) · Ortsoberoende · Distans | 19,47 | 1,35 | 39,3 | 1 767 |
| Linköpings universitet Systemvetenskap, kandidatprogram · Linköping | 18,25 | 1,20 | 13,3 | 1 264 |
| Göteborgs universitet Systemvetenskap: samhällets digitalisering, kandidatprogram · Göteborg | 17,92 | 1,10 | 10,9 | 1 087 |
| Högskolan i Skövde Skövde · Du tittar på den här | 14,90 | 0,80 | 13,6 | 515 |
| Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 177 |
Om programmet
Programmet utformas i löpande samarbete med Högskolans partners; företag och organisationer som representerar olika branscher. Det gör att du får en marknadsanpassad utbildning som ger dig den kompetens arbetsmarknaden efterlyser både nu och i framtiden. En systemvetare kan jobba med många olika saker inom systemutveckling. Ofta får systemvetaren en projektledarroll, där kommunikation mellan kund och IT-utveckling är central för att skapa väl fungerande IT-lösningar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Informationsteknologi - Business IntelligenceBI14,71HP0,60Sökande/plats8,3
- Nätverks- och systemadministrationBI15,40HP0,85Sökande/plats8,6
- Systembiologi med inriktning mot bioinformatik - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Data Science - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats5,4
- Integritet, informationssäkerhet och cybersäkerhet - masterprogramBI–HP–Sökande/plats20,1
- Integritet, informationssäkerhet och cybersäkerhet - masterprogramBI–HP–Sökande/plats9,0
- Integritet, informationssäkerhet och cybersäkerhet - masterprogramBI–HP–Sökande/plats7,6
- Data Science - masterprogramBI–HP–Sökande/plats4,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61286
HS-61286 · nationell antagning
515 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,72 | 22 | 14,9 | 20 | 109 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,93 | 4 | 16,11 | 4 | 39 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 13 | 0,80 | 13 | 59 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Systemvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskap vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,9, HP 0,80 och BII 16,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetenskap vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 515 personer, varav 55 i första hand. 38 antogs, alltså 13,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Systemvetenskap vid Högskolan i Skövde?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,9 HT 2026 mot 15,31 HT 2025. Sökande: 515 mot 555.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Systemvetenskap mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(135)
- Män74 %(380)
- 24 år eller yngre67 %347
- 25–34 år28 %144
- 35 år eller äldre5 %24
- Antagna kvinnor32 %(12)
- Antagna män68 %(26)
Anmälningskod HS-61286. Källa: UHR.