Informationsteknologi - Business Intelligence
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61276
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 231
- 28 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 50
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,92 | 14,71 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,62 | 16,5 | −0,12 |
| Antagna totalt | 35 | 28 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 10 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,92 → 14,71 (−0,21) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 14,43 → 13,20 (−1,23) | 0,70 → 0,35 (−0,35) |
| HT 2024 | 13,85 → 13,85 (±0) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2023 | 12,85 → 12,56 (−0,29) | – |
| HT 2022 | 13,32 → 11,09 (−2,23) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 13,89 → 12,71 (−1,18) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
| HT 2020 | 14,31 → 10,42 (−3,89) | – |
| HT 2019 | 12,13 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 13,80 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,00 → 10,50 (−4,50) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 10,50 | 14,70 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 10,42 | Alla antogs |
| HT 2021 | 12,71 | 13,45 |
| HT 2022 | 11,09 | Alla antogs |
| HT 2023 | 12,56 | Alla antogs |
| HT 2024 | 13,85 | 13,35 |
| HT 2025 | 13,20 | 14,07 |
| HT 2026 | 14,71 | 16,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,60 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,30 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 172 | 14 |
| HT 2017 | 161 | 12 |
| HT 2018 | 156 | 15 |
| HT 2019 | 123 | 18 |
| HT 2020 | 149 | 23 |
| HT 2021 | 166 | 27 |
| HT 2022 | 145 | 22 |
| HT 2023 | 174 | 23 |
| HT 2024 | 219 | 29 |
| HT 2025 | 201 | 23 |
| HT 2026 | 231 | 28 |
Om programmet
Business Intelligence är ett område som förväntas växa mycket under kommande år. Att kunna omvandla all data som sparas till information som kan användas till att förbättra och effektivisera verksamheter är intressant för alla branscher. Programmet har utformats tillsammans med partners inom näringslivet, för att vara säkra på att kurserna i programmet ger dig den kompetens företagen har behov av nu och i framtiden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- SystemvetenskapBI14,90HP0,80Sökande/plats13,6
- Datavetenskap - inriktning systemutvecklingBI12,39HP0,30Sökande/plats7,4
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- User Experience DesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Nätverks- och systemadministrationBI15,40HP0,85Sökande/plats8,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61276
HS-61276 · nationell antagning
231 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,92 | 19 | 14,71 | 15 | 44 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,62 | 3 | 16,5 | 3 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 12 | 0,60 | 9 | 22 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Informationsteknologi - Business Intelligence
Vad krävdes för att komma in på Informationsteknologi - Business Intelligence vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,71, HP 0,60 och BII 16,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Informationsteknologi - Business Intelligence vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 231 personer, varav 28 i första hand. 28 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Informationsteknologi - Business Intelligence vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,71 HT 2026 mot 13,2 HT 2025. Sökande: 231 mot 201.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor31 %(72)
- Män69 %(159)
- 24 år eller yngre67 %154
- 25–34 år28 %64
- 35 år eller äldre6 %13
- Antagna kvinnor25 %(7)
- Antagna män75 %(21)
Anmälningskod HS-61276. Källa: UHR.