Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HS-61270

BIGymnasiebetyg 15,17 av max 22,5 −0,47 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 −0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,85 av max 22,5 −0,49 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
356
110 i första hand
Antagna
53
urval 2
Reserver
52
Sökande per plats
6,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,2515,17−1,08
Högskoleprov (HP)1,000,95−0,05
Betyg (BII)15,8515,85Oförändrad
Antagna totalt5653−3

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,53). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 16 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Dataspelsutveckling - programmering (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,25 → 15,17 (−1,08)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202516,36 → 15,64 (−0,72)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 202417,30 → 16,28 (−1,02)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202317,55 → 16,77 (−0,78)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202217,29 → 17,13 (−0,16)1,10 → 1,15 (+0,05)
HT 202117,38 → 16,75 (−0,63)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202015,84 → 15,15 (−0,69)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 201915,31 → 15,10 (−0,21)0,90 → 0,90 (±0)
HT 201816,20 → 16,04 (−0,16)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 201715,50 → 15,17 (−0,33)1,10 → 1,10 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Som spelprogrammerare är det din uppgift att sy ihop spelets alla delar så att de fungerar tillsammans. Det är också spelprogrammeraren som skriver de synliga och osynliga reglerna som bygger upp spelet. För att lyckas bra krävs en kombination av kreativitet och problemlösning i datorernas värld. Som spelprogrammeringsstudent i Skövde kommer du att vara en del av spelutvecklingsområdet i stort. Dataspelsutbildningarna arbetar tätt ihop och uppmuntrar samarbeten mellan inriktningarna.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C eller Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.

Liknande program vid Högskolan i Skövde

Alla program vid Högskolan i Skövde

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HS-61270

HS-61270 · nationell antagning

356 sökande, 110 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 2 2 2 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,25 32 15,17 30 39
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,85 4 15,85 4 11
HP Högskoleprovet 1,00 18 0,95 17 21

Vanliga frågor om Dataspelsutveckling - programmering

Vad krävdes för att komma in på Dataspelsutveckling - programmering vid Högskolan i Skövde HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,17, HP 0,95 och BII 15,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Dataspelsutveckling - programmering vid Högskolan i Skövde?

HT 2026 sökte 356 personer, varav 110 i första hand. 53 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Dataspelsutveckling - programmering vid Högskolan i Skövde?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,17 HT 2026 mot 15,64 HT 2025. Sökande: 356 mot 437.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor11 %(40)
  • Män89 %(316)
  • 24 år eller yngre72 %257
  • 25–34 år24 %86
  • 35 år eller äldre4 %13
  • Antagna kvinnor8 %(4)
  • Antagna män92 %(49)

Anmälningskod HS-61270. Källa: UHR.