Dataspelsutveckling - Game Writing
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61266
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 302
- 67 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 81
- Sökande per plats
- 10,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,24 | 17,15 | −0,09 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,9 | 15,8 | −1,1 |
| Antagna totalt | 29 | 28 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 15 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 15 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 15 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,24 → 17,15 (−0,09) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 17,10 → 16,55 (−0,55) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,34 → 16,80 (−1,54) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,30 → 17,88 (−0,42) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,18 → 17,71 (−0,47) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2021 | 18,26 → 17,55 (−0,71) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,34 → 17,10 (−0,24) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2019 | 17,84 → 17,04 (−0,80) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2018 | 17,70 → 16,88 (−0,82) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2017 | 18,22 → 17,90 (−0,32) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 16,55 | 15,90 |
| HT 2013 | 16,50 | 15,98 |
| HT 2014 | 16,10 | 14,58 |
| HT 2015 | 18,80 | 18,28 |
| HT 2016 | 17,80 | 16,07 |
| HT 2017 | 17,90 | 15,99 |
| HT 2018 | 16,88 | 14,65 |
| HT 2019 | 17,04 | 15,95 |
| HT 2020 | 17,10 | 14,72 |
| HT 2021 | 17,55 | 17,90 |
| HT 2022 | 17,71 | 16,25 |
| HT 2023 | 17,88 | 16,10 |
| HT 2024 | 16,80 | 16,50 |
| HT 2025 | 16,55 | 17,61 |
| HT 2026 | 17,15 | 15,80 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,10 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 373 | 73 |
| HT 2013 | 480 | 107 |
| HT 2014 | 482 | 96 |
| HT 2015 | 675 | 169 |
| HT 2016 | 610 | 182 |
| HT 2017 | 532 | 148 |
| HT 2018 | 434 | 116 |
| HT 2019 | 333 | 108 |
| HT 2020 | 345 | 83 |
| HT 2021 | 433 | 124 |
| HT 2022 | 405 | 99 |
| HT 2023 | 384 | 98 |
| HT 2024 | 414 | 103 |
| HT 2025 | 361 | 96 |
| HT 2026 | 302 | 67 |
Om programmet
Dataspelsutveckling – Game Writing är ett unikt program. Det finns bara några få liknande utbildningar i världen. Programmet blandar det praktiska med det teoretiska och försöker svara på frågan om vad det innebär att skriva bra spelberättelser. Med en blandning av traditionellt författande och interaktivt berättande skapar utbildningen förutsättningar för att du ska kunna utvecklas till en mångsidig, flexibel och kreativ berättelseskapare.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - grafikBI16,93HP0,90Sökande/plats8,8
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- Spel, estetik och berättande - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Dataspelsutveckling - musikBI14,50HPAlla antogsSökande/plats4,4
- Dataspelsutveckling - ljudBI12,84HPAlla antogsSökande/plats3,9
- Spelutveckling: Serious Games - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Spelutveckling: Player Experience - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61266
HS-61266 · nationell antagning
302 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,24 | 16 | 17,15 | 16 | 61 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,9 | 2 | 15,8 | 2 | 18 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 10 | 1,00 | 9 | 32 |
Vanliga frågor om Dataspelsutveckling - Game Writing
Vad krävdes för att komma in på Dataspelsutveckling - Game Writing vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,15, HP 1,00 och BII 15,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dataspelsutveckling - Game Writing vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 302 personer, varav 67 i första hand. 28 antogs, alltså 10,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Dataspelsutveckling - Game Writing vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,15 HT 2026 mot 16,55 HT 2025. Sökande: 302 mot 361.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor32 %(96)
- Män68 %(206)
- 24 år eller yngre70 %210
- 25–34 år27 %81
- 35 år eller äldre4 %11
- Antagna kvinnor39 %(11)
- Antagna män61 %(17)
Anmälningskod HS-61266. Källa: UHR.