Dataspelsutveckling - ljud
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61267
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 105
- 21 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,45 | 12,84 | −1,61 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,36 | 14,51 | −0,85 |
| Antagna totalt | 30 | 27 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,96). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 4 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 4 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,45 → 12,84 (−1,61) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 13,71 → 13,40 (−0,31) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2024 | 13,63 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,17 → 15,17 (±0) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2022 | 15,54 → 12,41 (−3,13) | – |
| HT 2021 | 15,89 → 13,58 (−2,31) | – |
| HT 2020 | 12,89 → 12,83 (−0,06) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 12,83 | 11,70 |
| HT 2021 | 13,58 | 17,14 |
| HT 2022 | 12,41 | 13,03 |
| HT 2023 | 15,17 | 14,90 |
| HT 2024 | Alla antogs | 15,54 |
| HT 2025 | 13,40 | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,84 | 14,51 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 113 | 16 |
| HT 2021 | 134 | 23 |
| HT 2022 | 134 | 23 |
| HT 2023 | 123 | 19 |
| HT 2024 | 122 | 11 |
| HT 2025 | 140 | 13 |
| HT 2026 | 105 | 21 |
Om programmet
På Dataspelsutveckling - ljud studerar du området ljuddesign, vilket innebär att du lär dig spela in och forma ljud till olika medieformer. Du arbetar bland annat med att skapa ljudvärldar för dataspel med allt från ljudeffekter till stämningsskapande miljöljud. I utbildningen arbetar du med allt ljudmaterial från grunden. Du skapar ett eget ljudbibliotek utifrån egna inspelningar som du sedan bearbetar, lägger in och mixar i spelmotorer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - musikBI14,50HPAlla antogsSökande/plats4,4
- Dataspelsutveckling - grafikBI16,93HP0,90Sökande/plats8,8
- Dataspelsutveckling - Game WritingBI17,15HP1,00Sökande/plats10,8
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- Spelutveckling: Serious Games - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61267
HS-61267 · nationell antagning
105 sökande, 21 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,45 | 17 | 12,84 | 15 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,36 | 3 | 14,51 | 3 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 10 | Alla antogs | 9 | 0 |
Vanliga frågor om Dataspelsutveckling - ljud
Vad krävdes för att komma in på Dataspelsutveckling - ljud vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,84, alla behöriga antogs i HP och BII 14,51. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dataspelsutveckling - ljud vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 105 personer, varav 21 i första hand. 27 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Dataspelsutveckling - ljud vid Högskolan i Skövde?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,84 HT 2026 mot 13,4 HT 2025. Sökande: 105 mot 140.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(25)
- Män76 %(80)
- 24 år eller yngre69 %72
- 25–34 år28 %29
- 35 år eller äldre4 %4
- Antagna kvinnor30 %(8)
- Antagna män70 %(19)
Anmälningskod HS-61267. Källa: UHR.