Dataspelsutveckling - design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61269
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 397
- 122 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 101
- Sökande per plats
- 14,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,73 | 18,39 | −0,34 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,20 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,42 | 16,2 | −0,22 |
| Antagna totalt | 29 | 27 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (median −0,71). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 19 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 19 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,73 → 18,39 (−0,34) | 1,35 → 1,20 (−0,15) |
| HT 2025 | 17,40 → 17,40 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2024 | 17,42 → 16,75 (−0,67) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2023 | 17,81 → 17,63 (−0,18) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,00 → 17,29 (−0,71) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,59 → 16,86 (−1,73) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 17,50 → 17,50 (±0) | 1,15 → 1,20 (+0,05) |
| HT 2019 | 17,70 → 16,55 (−1,15) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,92 → 17,54 (−0,38) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2017 | 17,40 → 16,60 (−0,80) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,41 | 18,02 |
| HT 2011 | 16,60 | 15,06 |
| HT 2012 | 16,90 | 14,54 |
| HT 2013 | 16,80 | 18,27 |
| HT 2014 | 17,60 | 18,20 |
| HT 2015 | 17,34 | 17,78 |
| HT 2016 | 17,01 | 15,25 |
| HT 2017 | 16,60 | 15,69 |
| HT 2018 | 17,54 | 16,55 |
| HT 2019 | 16,55 | 15,20 |
| HT 2020 | 17,50 | 16,36 |
| HT 2021 | 16,86 | 17,06 |
| HT 2022 | 17,29 | 16,93 |
| HT 2023 | 17,63 | 17,52 |
| HT 2024 | 16,75 | 17,05 |
| HT 2025 | 17,40 | 16,61 |
| HT 2026 | 18,39 | 16,20 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,50 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 245 | 67 |
| HT 2009 | 419 | 136 |
| HT 2010 | 450 | 120 |
| HT 2011 | 469 | 126 |
| HT 2012 | 504 | 102 |
| HT 2013 | 564 | 115 |
| HT 2014 | 602 | 149 |
| HT 2015 | 785 | 154 |
| HT 2016 | 731 | 155 |
| HT 2017 | 612 | 128 |
| HT 2018 | 523 | 122 |
| HT 2019 | 433 | 122 |
| HT 2020 | 385 | 96 |
| HT 2021 | 511 | 118 |
| HT 2022 | 503 | 97 |
| HT 2023 | 479 | 107 |
| HT 2024 | 528 | 139 |
| HT 2025 | 488 | 129 |
| HT 2026 | 397 | 122 |
Om programmet
En speldesigner måste ha bred kompetens. Därför läser du kurser inom flera olika områden, till exempel spelmekanik, programmering, spelanalys, kognitionsvetenskap/gränssnittsdesign och undersökningsmetodik. Programmets fokus ligger på spelmekanik, men utbildningen har ett tydligt sidospår inom programmering och prototyping för att ge dig större möjlighet att göra spel på egen hand. Kunskaper inom programmering gör dig dessutom extra attraktiv på arbetsmarknaden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga designer och formgivare | 49 400 kr36–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- Dataspelsutveckling - grafikBI16,93HP0,90Sökande/plats8,8
- User Experience DesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Dataspelsutveckling - Game WritingBI17,15HP1,00Sökande/plats10,8
- Datavetenskap - inriktning systemutvecklingBI12,39HP0,30Sökande/plats7,4
- Spelutveckling: Serious Games - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Informationsteknologi - Business IntelligenceBI14,71HP0,60Sökande/plats8,3
- Dataspelsutveckling - musikBI14,50HPAlla antogsSökande/plats4,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61269
HS-61269 · nationell antagning
397 sökande, 122 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,73 | 16 | 18,39 | 14 | 74 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,42 | 2 | 16,2 | 2 | 23 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 9 | 1,20 | 9 | 50 |
Vanliga frågor om Dataspelsutveckling - design
Vad krävdes för att komma in på Dataspelsutveckling - design vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,39, HP 1,20 och BII 16,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dataspelsutveckling - design vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 397 personer, varav 122 i första hand. 27 antogs, alltså 14,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Dataspelsutveckling - design vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,39 HT 2026 mot 17,4 HT 2025. Sökande: 397 mot 488.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(100)
- Män75 %(297)
- 24 år eller yngre74 %294
- 25–34 år23 %90
- 35 år eller äldre3 %13
- Antagna kvinnor11 %(3)
- Antagna män89 %(24)
Anmälningskod HS-61269. Källa: UHR.