User Experience Design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61287
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 137
- 18 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,22 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,25 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 35 | 25 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och stigit i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,22 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,25 → 12,30 (−2,95) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2024 | 13,14 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 14,33 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,30 → 14,30 (±0) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,11 → 14,96 (−1,15) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2020 | 13,92 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 13,90 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,85 → 14,85 (±0) | 0,55 → 0,60 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,22) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 14,85 | 14,38 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 13,90 |
| HT 2021 | 14,96 | 14,79 |
| HT 2022 | 14,30 | 13,16 |
| HT 2023 | Alla antogs | 11,21 |
| HT 2024 | Alla antogs | 13,72 |
| HT 2025 | 12,30 | 11,09 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,60 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 195 | 42 |
| HT 2019 | 165 | 31 |
| HT 2020 | 165 | 36 |
| HT 2021 | 231 | 40 |
| HT 2022 | 201 | 37 |
| HT 2023 | 197 | 33 |
| HT 2024 | 230 | 34 |
| HT 2025 | 210 | 33 |
| HT 2026 | 137 | 18 |
Om programmet
Är du intresserad av psykologi, design och de mjukare delarna av datavetenskap? Är du dessutom kreativ och analytisk? Då är det här utbildningen för dig. Samspelet mellan användare och IT är spännande och utmaningen ligger i att designa IT-system som är lätta, effektiva och roliga att använda. Som UX-designer är du bryggan mellan uppdragsgivaren, utvecklarna, programmerarna och slutanvändarna.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 eller Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga designer och formgivare | 49 400 kr36–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Datavetenskap - inriktning systemutvecklingBI12,39HP0,30Sökande/plats7,4
- Informationsteknologi - Business IntelligenceBI14,71HP0,60Sökande/plats8,3
- Spelutveckling: Player Experience - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61287
HS-61287 · nationell antagning
137 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,22 | 19 | Alla antogs | 12 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,25 | 3 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
Vanliga frågor om User Experience Design
Vad krävdes för att komma in på User Experience Design vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till User Experience Design vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 137 personer, varav 18 i första hand. 25 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(77)
- Män44 %(60)
- 24 år eller yngre64 %88
- 25–34 år29 %40
- 35 år eller äldre7 %9
- Antagna kvinnor44 %(11)
- Antagna män56 %(14)
Anmälningskod HS-61287. Källa: UHR.