Datavetenskap - inriktning systemutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61271
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 258
- 23 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,02 | 12,39 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,30 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 14,04 | 12,76 | −1,28 |
| Antagna totalt | 45 | 35 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 14 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 14 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 14 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 14 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,02 → 12,39 (−0,63) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
| HT 2025 | 13,81 → 10,89 (−2,92) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2024 | 14,38 → 14,38 (±0) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2023 | 15,00 → 14,40 (−0,60) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2022 | 14,64 → 14,84 (+0,20) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2021 | 14,75 → 14,84 (+0,09) | 0,60 → 0,65 (+0,05) |
| HT 2020 | 15,15 → 15,15 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2019 | 13,39 → 13,39 (±0) | 0,75 → 0,85 (+0,10) |
| HT 2018 | 13,90 → 13,90 (±0) | 0,65 → 0,75 (+0,10) |
| HT 2017 | 13,69 → 13,72 (+0,03) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 13,40 | 13,40 |
| HT 2015 | 14,50 | 13,73 |
| HT 2016 | 15,50 | 14,52 |
| HT 2017 | 13,72 | 12,75 |
| HT 2018 | 13,90 | 13,25 |
| HT 2019 | 13,39 | 14,03 |
| HT 2020 | 15,15 | 14,42 |
| HT 2021 | 14,84 | 14,60 |
| HT 2022 | 14,84 | 14,57 |
| HT 2023 | 14,40 | 14,05 |
| HT 2024 | 14,38 | 15,71 |
| HT 2025 | 10,89 | 13,83 |
| HT 2026 | 12,39 | 12,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 209 | 23 |
| HT 2013 | 276 | 30 |
| HT 2014 | 331 | 29 |
| HT 2015 | 363 | 42 |
| HT 2016 | 378 | 43 |
| HT 2017 | 316 | 47 |
| HT 2018 | 335 | 47 |
| HT 2019 | 277 | 51 |
| HT 2020 | 283 | 54 |
| HT 2021 | 289 | 44 |
| HT 2022 | 287 | 48 |
| HT 2023 | 296 | 53 |
| HT 2024 | 316 | 55 |
| HT 2025 | 325 | 39 |
| HT 2026 | 258 | 23 |
Om programmet
Framtidens datavetare ska inte bara vara duktiga systemutvecklare och skickliga programmerare – de bör också ha stor branschkunskap och affärsförståelse. Datavetenskap – inriktning systemutveckling ger dig rätt förutsättningar att möta arbetsmarknadens krav. Du får en bred och konkurrenskraftig grundutbildning inom datavetenskap. Inriktningen mot systemutveckling gör att du även får udd på ditt CV.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- User Experience DesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Informationsteknologi - Business IntelligenceBI14,71HP0,60Sökande/plats8,3
- SystemvetenskapBI14,90HP0,80Sökande/plats13,6
- Nätverks- och systemadministrationBI15,40HP0,85Sökande/plats8,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61271
HS-61271 · nationell antagning
258 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,02 | 23 | 12,39 | 16 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,04 | 6 | 12,76 | 6 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 15 | 0,30 | 12 | 5 |
Vanliga frågor om Datavetenskap - inriktning systemutveckling
Vad krävdes för att komma in på Datavetenskap - inriktning systemutveckling vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,39, HP 0,30 och BII 12,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datavetenskap - inriktning systemutveckling vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 258 personer, varav 23 i första hand. 35 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Datavetenskap - inriktning systemutveckling vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 12,39 HT 2026 mot 10,89 HT 2025. Sökande: 258 mot 325.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor21 %(54)
- Män79 %(204)
- 24 år eller yngre71 %182
- 25–34 år25 %65
- 35 år eller äldre4 %11
- Antagna kvinnor14 %(5)
- Antagna män86 %(30)
Anmälningskod HS-61271. Källa: UHR.