Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HS-61282

BIGymnasiebetyg 15,40 av max 22,5 +0,80 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,73 av max 22,5 +0,38 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
474
120 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
133
Sökande per plats
8,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,0315,4−0,63
Högskoleprov (HP)0,900,85−0,05
Betyg (BII)16,215,73−0,47
Antagna totalt6055−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,63). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 8.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 13 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 13 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Nätverks- och systemadministration (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,03 → 15,40 (−0,63)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202515,22 → 14,60 (−0,62)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202414,45 → 13,34 (−1,11)0,50 → 0,50 (±0)
HT 202313,64 → 13,23 (−0,41)0,30 → 0,30 (±0)
HT 202214,40 → 13,85 (−0,55)0,65 → 0,55 (−0,10)
HT 202114,03 → 13,03 (−1,00)0,35 → alla behöriga antogs
HT 202013,00 → alla behöriga antogs–
HT 201812,81 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 201713,80 → 12,65 (−1,15)0,65 → 0,55 (−0,10)
HT 201614,00 → 13,10 (−0,90)0,70 → 0,65 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Nätverks- och systemadministration (NSA) är en utbildning som kombinerar nätverksadministration med serveradministration i både Windows- och Linux-miljö. IT-säkerhet är ett naturligt inslag i hela utbildningen. Vi samarbetar med både lokala, nationella och internationella företag i branschen, i form av gästföreläsningar, studiebesök och events.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet (eller motsvarande kunskaper).
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.

Liknande program vid Högskolan i Skövde

Alla program vid Högskolan i Skövde

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HS-61282

HS-61282 · nationell antagning

474 sökande, 120 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,03 32 15,4 29 109
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,2 7 15,73 6 41
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,90 19 0,85 18 59
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Nätverks- och systemadministration

Vad krävdes för att komma in på Nätverks- och systemadministration vid Högskolan i Skövde HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,4, HP 0,85 och BII 15,73. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Nätverks- och systemadministration vid Högskolan i Skövde?

HT 2026 sökte 474 personer, varav 120 i första hand. 55 antogs, alltså 8,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Nätverks- och systemadministration vid Högskolan i Skövde?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,4 HT 2026 mot 14,6 HT 2025. Sökande: 474 mot 417.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor21 %(98)
  • Män79 %(376)
  • 24 år eller yngre59 %281
  • 25–34 år32 %152
  • 35 år eller äldre9 %41
  • Antagna kvinnor18 %(10)
  • Antagna män82 %(45)

Anmälningskod HS-61282. Källa: UHR.