Dataspelsutveckling - grafik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61265
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 469
- 191 i första hand
- Antagna
- 53
- urval 2
- Reserver
- 138
- Sökande per plats
- 8,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,58 | 16,93 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,05 | 17,05 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 56 | 53 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,69). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,58 → 16,93 (−0,65) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,77 → 17,08 (−0,69) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2024 | 17,25 → 16,54 (−0,71) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,58) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 16,54 | 16,71 |
| HT 2025 | 17,08 | 15,36 |
| HT 2026 | 16,93 | 17,05 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 558 | 215 |
| HT 2025 | 553 | 193 |
| HT 2026 | 469 | 191 |
Om programmet
Programmet Dataspelsutveckling – grafik, som ersätter våra tidigare grafik-program (2D, 3D och animation), är en akademisk grundutbildning inom spelgrafik. Programmet vänder sig till dig som är en visuell kreatör, har ett intresse för estetik och teknik, och som söker en gedigen baskunskap inom spelgrafik. Programmet har en bred ingång där du under första året introduceras för grunder inom 2D-spelgrafik och 3D-spelgrafik som fungerar i animerad form.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Dataspelsutveckling - Game WritingBI17,15HP1,00Sökande/plats10,8
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- Spelutveckling: Serious Games - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Spel, estetik och berättande - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Dataspelsutveckling - musikBI14,50HPAlla antogsSökande/plats4,4
- Spelutveckling: Player Experience - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Dataspelsutveckling - ljudBI12,84HPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61265
HS-61265 · nationell antagning
469 sökande, 191 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 2 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,58 | 31 | 16,93 | 29 | 113 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,05 | 4 | 17,05 | 4 | 29 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 18 | 0,90 | 17 | 57 |
Vanliga frågor om Dataspelsutveckling - grafik
Vad krävdes för att komma in på Dataspelsutveckling - grafik vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,93, HP 0,90 och BII 17,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dataspelsutveckling - grafik vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 469 personer, varav 191 i första hand. 53 antogs, alltså 8,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Dataspelsutveckling - grafik vid Högskolan i Skövde?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,93 HT 2026 mot 17,08 HT 2025. Sökande: 469 mot 553.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(188)
- Män60 %(281)
- 24 år eller yngre75 %352
- 25–34 år22 %103
- 35 år eller äldre3 %14
- Antagna kvinnor49 %(26)
- Antagna män51 %(27)
Anmälningskod HS-61265. Källa: UHR.