Dataspelsutveckling - musik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61268
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 118
- 28 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 8
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,21 | 14,5 | −1,71 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,17 | 13,35 | −2,82 |
| Antagna totalt | 30 | 27 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,21 → 14,50 (−1,71) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 16,51 → 13,28 (−3,23) | – |
| HT 2024 | 16,59 → 14,50 (−2,09) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,86 → 17,70 (+0,84) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2022 | 18,18 → 18,18 (±0) | 0,95 → 1,00 (+0,05) |
| HT 2021 | 18,84 → 18,65 (−0,19) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,21 → 16,11 (−1,10) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,21) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 16,11 | 16,55 |
| HT 2021 | 18,65 | 15,75 |
| HT 2022 | 18,18 | 15,38 |
| HT 2023 | 17,70 | 16,14 |
| HT 2024 | 14,50 | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,28 | 15,11 |
| HT 2026 | 14,50 | 13,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 168 | 47 |
| HT 2021 | 209 | 57 |
| HT 2022 | 189 | 66 |
| HT 2023 | 163 | 40 |
| HT 2024 | 166 | 40 |
| HT 2025 | 162 | 38 |
| HT 2026 | 118 | 28 |
Om programmet
På Dataspelsutveckling - musik får du möjlighet att förena ditt intresse för musik och dataspel. Under utbildningen utvecklar du dataspel i grupper med grafiker, designers, game writers, ljuddesigners och programmerare. Du läser bland annat kurser inom musikteori och komposition, kombinerat med mycket kreativt skapande och möjlighet att utveckla ditt eget uttryck som kompositör.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Musiker, sångare och kompositörer | 44 400 kr34–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kantor och organist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- Dataspelsutveckling - ljudBI12,84HPAlla antogsSökande/plats3,9
- Dataspelsutveckling - grafikBI16,93HP0,90Sökande/plats8,8
- Dataspelsutveckling - Game WritingBI17,15HP1,00Sökande/plats10,8
- Dataspelsutveckling - designBI18,39HP1,20Sökande/plats14,7
- Dataspelsutveckling - programmeringBI15,17HP0,95Sökande/plats6,7
- Spelutveckling: Serious Games - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Spelutveckling: Player Experience - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61268
HS-61268 · nationell antagning
118 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,21 | 9 | 14,5 | 10 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,17 | 2 | 13,35 | 2 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 11 | Alla antogs | 8 | 0 |
Vanliga frågor om Dataspelsutveckling - musik
Vad krävdes för att komma in på Dataspelsutveckling - musik vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,5, alla behöriga antogs i HP och BII 13,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dataspelsutveckling - musik vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 118 personer, varav 28 i första hand. 27 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Dataspelsutveckling - musik vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,5 HT 2026 mot 13,28 HT 2025. Sökande: 118 mot 162.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(27)
- Män77 %(91)
- 24 år eller yngre74 %87
- 25–34 år24 %28
- 35 år eller äldre3 %3
- Antagna kvinnor22 %(6)
- Antagna män78 %(21)
Anmälningskod HS-61268. Källa: UHR.