Systemvetenskap, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50008
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 264
- 257 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 347
- Sökande per plats
- 13,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,36 | 18,25 | −0,11 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,56 | 18,56 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 115 | 95 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (median −0,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 18 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 18 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,36 → 18,25 (−0,11) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 18,60 → 18,35 (−0,25) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2024 | 18,65 → 18,39 (−0,26) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | 18,15 → 18,15 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 18,28 → 17,86 (−0,42) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 18,02 → 17,68 (−0,34) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2020 | 18,65 → 18,44 (−0,21) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,39 → 18,10 (−0,29) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,15 → 17,97 (−0,18) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2017 | 18,02 → 17,25 (−0,77) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,38 | 15,41 |
| HT 2011 | 15,50 | 17,30 |
| HT 2012 | 17,00 | 16,70 |
| HT 2013 | 17,80 | 16,57 |
| HT 2014 | 17,80 | 16,60 |
| HT 2015 | 17,73 | 16,50 |
| HT 2016 | 17,00 | 16,80 |
| HT 2017 | 17,25 | 17,15 |
| HT 2018 | 17,97 | 17,32 |
| HT 2019 | 18,10 | 17,35 |
| HT 2020 | 18,44 | 17,94 |
| HT 2021 | 17,68 | 18,25 |
| HT 2022 | 17,86 | 17,83 |
| HT 2023 | 18,15 | 18,05 |
| HT 2024 | 18,39 | 18,25 |
| HT 2025 | 18,35 | 17,92 |
| HT 2026 | 18,25 | 18,56 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 217 | 69 |
| HT 2009 | 400 | 112 |
| HT 2010 | 550 | 133 |
| HT 2011 | 586 | 141 |
| HT 2012 | 848 | 232 |
| HT 2013 | 959 | 225 |
| HT 2014 | 1 063 | 227 |
| HT 2015 | 1 117 | 273 |
| HT 2016 | 1 063 | 217 |
| HT 2017 | 1 041 | 230 |
| HT 2018 | 1 185 | 239 |
| HT 2019 | 968 | 221 |
| HT 2020 | 1 009 | 229 |
| HT 2021 | 968 | 203 |
| HT 2022 | 1 109 | 259 |
| HT 2023 | 1 173 | 251 |
| HT 2024 | 1 328 | 322 |
| HT 2025 | 1 302 | 247 |
| HT 2026 | 1 264 | 257 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (IT-distans) · Ortsoberoende · Distans | 19,47 | 1,35 | 39,3 | 1 767 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 18,25 | 1,20 | 13,3 | 1 264 |
| Göteborgs universitet Systemvetenskap: samhällets digitalisering, kandidatprogram · Göteborg | 17,92 | 1,10 | 10,9 | 1 087 |
| Högskolan i Skövde Systemvetenskap · Skövde | 14,90 | 0,80 | 13,6 | 515 |
| Luleå tekniska universitet Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 177 |
Om programmet
Genom den pågående digitaliseringen förändras vår värld i grunden – fler systemvetare behövs! Vår väletablerade utbildning i systemvetenskap ger dig förståelse för både IT och verksamhet, liksom förmåga att leda utvecklingen åt rätt håll. Lockas du av tanken på att förstå komplicerade system? Vill du bli bäst på att analysera och utveckla affärsverksamheter?
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50008
LIU-50008 · nationell antagning
1 264 sökande, 257 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,36 | 66 | 18,25 | 54 | 295 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,56 | 10 | 18,56 | 9 | 87 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 38 | 1,20 | 31 | 288 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Systemvetenskap, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskap, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,25, HP 1,20 och BII 18,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetenskap, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 1 264 personer, varav 257 i första hand. 95 antogs, alltså 13,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Systemvetenskap, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,25 HT 2026 mot 18,35 HT 2025. Sökande: 1 264 mot 1 302.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Systemvetenskap, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(472)
- Män63 %(792)
- 24 år eller yngre82 %1 038
- 25–34 år16 %201
- 35 år eller äldre2 %25
- Antagna kvinnor49 %(47)
- Antagna män51 %(48)
Anmälningskod LIU-50008. Källa: UHR.