Kommunikation, samhälle, medieproduktion, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50028
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 395
- 55 i första hand
- Antagna
- 82
- urval 2
- Reserver
- 2
- Sökande per plats
- 4,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,78 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,15 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,1 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 100 | 82 | −18 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,78 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 16,48 → 14,22 (−2,26) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,80 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 16,38 → 15,09 (−1,29) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2022 | 11,80 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,78) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 15,09 | 13,96 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,22 | 14,14 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,30 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 362 | 50 |
| HT 2022 | 357 | 59 |
| HT 2023 | 431 | 83 |
| HT 2024 | 440 | 75 |
| HT 2025 | 433 | 81 |
| HT 2026 | 395 | 55 |
Om programmet
I dag behövs du som kan arbeta på tvären med olika medier: sociala medier, poddar, traditionella press- och etermedier och rumsliga medier som event och utställningar. Du lär dig mediehantverket, att driva projekt och att undersöka och förstå samhället. Utbildningen i Kommunikation, samhälle, medieproduktion, KSM, utgår från det föränderliga medie- och kommunikationslandskapet. Programmet ger både teoretiska och praktiska kunskaper i medieproduktion för olika medier och plattformar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Regissörer och producenter av film, teater m.m. | 47 700 kr38–72 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som producent och projektledare inom film och teater vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Språk, litteratur och medier, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Flygtransport och logistik, kandidatprogramBI16,77HP1,00Sökande/plats13,3
- Globala studier, kandidatprogramBI12,80HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Grafisk design och kommunikation, kandidatprogramBI15,99HP0,70Sökande/plats8,7
- Samhälls- och kulturanalys, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,8
- Systemvetenskap, kandidatprogramBI18,25HP1,20Sökande/plats13,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50028
LIU-50028 · nationell antagning
395 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,78 | 54 | Alla antogs | 47 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,1 | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,15 | 39 | Alla antogs | 19 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | – | – | 909 | 7 | 2 |
Vanliga frågor om Kommunikation, samhälle, medieproduktion, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Kommunikation, samhälle, medieproduktion, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kommunikation, samhälle, medieproduktion, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 395 personer, varav 55 i första hand. 82 antogs, alltså 4,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor73 %(287)
- Män27 %(108)
- 24 år eller yngre83 %328
- 25–34 år15 %59
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor68 %(56)
- Antagna män32 %(26)
Anmälningskod LIU-50028. Källa: UHR.