Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50157
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 698
- 129 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,44 | 15,99 | −0,45 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,6 | 15,56 | −1,04 |
| Antagna totalt | 145 | 80 | −65 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,50 under i 6 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 19 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,44 → 15,99 (−0,45) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2025 | 16,63 → 15,95 (−0,68) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2024 | 17,92 → 17,07 (−0,85) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,35 → 18,35 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2022 | 18,44 → 18,38 (−0,06) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2021 | 18,51 → 18,51 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 18,40 → 18,40 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2019 | 17,40 → 17,45 (+0,05) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2018 | 18,02 → 18,02 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2017 | 17,90 → 17,82 (−0,08) | 1,05 → 1,05 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,31 | 18,89 |
| HT 2011 | 18,70 | 16,99 |
| HT 2012 | 18,60 | 18,58 |
| HT 2013 | 18,90 | 17,08 |
| HT 2014 | 19,00 | 16,01 |
| HT 2015 | 18,78 | 18,56 |
| HT 2016 | 18,32 | 16,00 |
| HT 2017 | 17,82 | 18,03 |
| HT 2018 | 18,02 | 17,51 |
| HT 2019 | 17,45 | 16,88 |
| HT 2020 | 18,40 | 18,25 |
| HT 2021 | 18,51 | 17,86 |
| HT 2022 | 18,38 | 17,81 |
| HT 2023 | 18,35 | 17,61 |
| HT 2024 | 17,07 | 16,78 |
| HT 2025 | 15,95 | 17,40 |
| HT 2026 | 15,99 | 15,56 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,20 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 140 | 422 |
| HT 2009 | 1 266 | 410 |
| HT 2010 | 1 583 | 473 |
| HT 2011 | 1 069 | 333 |
| HT 2012 | 1 225 | 341 |
| HT 2013 | 1 312 | 285 |
| HT 2014 | 1 330 | 331 |
| HT 2015 | 1 213 | 280 |
| HT 2016 | 1 094 | 262 |
| HT 2017 | 996 | 221 |
| HT 2018 | 1 124 | 257 |
| HT 2019 | 783 | 207 |
| HT 2020 | 1 065 | 283 |
| HT 2021 | 1 046 | 246 |
| HT 2022 | 979 | 255 |
| HT 2023 | 891 | 216 |
| HT 2024 | 922 | 192 |
| HT 2025 | 830 | 167 |
| HT 2026 | 698 | 129 |
Om programmet
En utbildning för dig som vill kombinera kreativitet med teknisk kunskap och förstå hur budskap kan formas, förmedlas och tas emot i olika sammanhang. Utbildningen erbjuder dig en kombination av kreativ formgivning, strategiskt tänkande och tekniskt hantverk. Du får förståelse för olika målgrupper och hur du kan skapa både tryckt och digitalt grafiskt material som kommunicerar tydligt och träffsäkert.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Engelska 6 samt Matematik 2b/2c eller Matematik B Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2, Matematik nivå 2b/nivå 2c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grafisk formgivare m.fl. | 43 600 kr34–56 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grafisk formgivare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Kommunikation, samhälle, medieproduktion, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Kognitionsvetenskap, kandidatprogramBI18,32HP1,10Sökande/plats10,6
- Samhällsplanering, kandidatprogramBI16,67HP1,00Sökande/plats9,2
- Civilingenjör i design och produktutvecklingBI19,74HP1,45Sökande/plats13,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50157
LIU-50157 · nationell antagning
698 sökande, 129 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,44 | 88 | 15,99 | 47 | 55 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,6 | 8 | 15,56 | 6 | 20 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 48 | 0,70 | 26 | 31 |
Vanliga frågor om Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,99, HP 0,70 och BII 15,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 698 personer, varav 129 i första hand. 80 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Grafisk design och kommunikation, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,99 HT 2026 mot 15,95 HT 2025. Sökande: 698 mot 830.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(495)
- Män29 %(203)
- 24 år eller yngre87 %604
- 25–34 år12 %85
- 35 år eller äldre1 %9
- Antagna kvinnor76 %(61)
- Antagna män24 %(19)
Anmälningskod LIU-50157. Källa: UHR.