IT och management, masterprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-90015
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AVGR1 (lärosätets eget urval), AVGR2 (lärosätets eget urval), AVGR3 (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 360
- 139 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 64
- Sökande per plats
- 4,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| AVGR1 | 188 | 185 | −3 |
| AVGR2 | 180 | 165 | −15 |
| AVGR3 | 197 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 95 | 75 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AVGR1: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AVGR1 |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 150 |
| HT 2026 | 185 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 31 | 19 |
| HT 2009 | 29 | 21 |
| HT 2010 | 84 | 36 |
| HT 2011 | 67 | 18 |
| HT 2012 | 93 | 40 |
| HT 2013 | 115 | 54 |
| HT 2014 | 168 | 71 |
| HT 2015 | 158 | 61 |
| HT 2016 | 201 | 84 |
| HT 2017 | 193 | 83 |
| HT 2018 | 213 | 81 |
| HT 2019 | 201 | 83 |
| HT 2020 | 394 | 174 |
| HT 2021 | 375 | 154 |
| HT 2022 | 184 | 66 |
| HT 2023 | 260 | 126 |
| HT 2024 | 321 | 114 |
| HT 2025 | 307 | 122 |
| HT 2026 | 360 | 139 |
Om programmet
Masterprogrammet IT och management är en utbildning på avancerad nivå som fokuserar på samspelet mellan informationsteknik och management. Idag efterfrågar många arbetsgivare medarbetare som kan förena kunskaper i teknik och verksamhetsfrågor – något som masterprogrammet i IT och management tagit fasta på. Utbildningen fördjupar därför kunskaperna inom detta område.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen 180 hp i något av huvudområdena: - Informatik - Företagsekonomi - Kognitionsvetenskap - Datavetenskap eller motsvarande Godkänd svenska och engelska motsvarande grundläggande behörighet på grundnivå
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Systemvetenskap, kandidatprogramBI18,25HP1,20Sökande/plats13,3
- Human Resources, MasterprogramBI–HP–Sökande/plats6,8
- Strategic Urban and Regional planning, Master's Programme - Second admission round (open only for Swedish/EU students)BI–HP–Sökande/plats–
- Samhällsplanering, kandidatprogramBI16,67HP1,00Sökande/plats9,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-90015
LIU-90015 · nationell antagning
360 sökande, 139 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AVGR1 Lärosätets eget urval | 188 | 29 | 185 | 25 | 43 |
| AVGR2 Lärosätets eget urval | 180 | 38 | 165 | 33 | 10 |
| AVGR3 Lärosätets eget urval | 197 | 28 | Alla antogs | 17 | 0 |
| AVGR4 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
Vanliga frågor om IT och management, masterprogram
Vad krävdes för att komma in på IT och management, masterprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen AVGR1 185, AVGR2 165 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen AVGR3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till IT och management, masterprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 360 personer, varav 139 i första hand. 75 antogs, alltså 4,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för IT och management, masterprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i AVGR1 krävdes 185 HT 2026 mot 150 HT 2025. Sökande: 360 mot 307.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(180)
- Män50 %(180)
- 24 år eller yngre49 %178
- 25–34 år47 %169
- 35 år eller äldre4 %13
- Antagna kvinnor49 %(37)
- Antagna män51 %(38)
Anmälningskod LIU-90015. Källa: UHR.