Högskoleingenjör datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-87454
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 132
- 19 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 38 | 25 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 7 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 6 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 6 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 11,50 → 11,50 (±0) | – |
| HT 2020 | 13,82 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 15,00 → 13,32 (−1,68) | 0,95 → 1,00 (+0,05) |
| HT 2017 | 15,83 → 15,68 (−0,15) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2016 | 15,80 → 15,80 (±0) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2015 | 16,20 → 16,20 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2014 | 15,60 → 14,60 (−1,00) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2013 | – | 0,80 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 11,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 14,60 | 14,81 |
| HT 2015 | 16,20 | Alla antogs |
| HT 2016 | 15,80 | 16,05 |
| HT 2017 | 15,68 | 15,41 |
| HT 2018 | 13,32 | 14,20 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 11,50 | 14,46 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 31 | 8 |
| HT 2009 | 68 | 10 |
| HT 2010 | 89 | 16 |
| HT 2011 | 79 | 7 |
| HT 2012 | 124 | 11 |
| HT 2013 | 215 | 19 |
| HT 2014 | 266 | 33 |
| HT 2015 | 288 | 29 |
| HT 2016 | 298 | 29 |
| HT 2017 | 267 | 34 |
| HT 2018 | 236 | 24 |
| HT 2019 | 210 | 26 |
| HT 2020 | 226 | 29 |
| HT 2021 | 207 | 24 |
| HT 2022 | 164 | 22 |
| HT 2023 | 160 | 27 |
| HT 2024 | 130 | 15 |
| HT 2025 | 153 | 25 |
| HT 2026 | 132 | 19 |
Om programmet
Utvecklingen av datasystem och teknik sker i det flesta företag och som dataingenjör får du kompetens som är efterfrågad. Högskoleingenjör inom datateknik gör dig redo att arbeta som exempelvis utvecklare av intelligenta IT-produkter, systemadministration eller programvarudesigner.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Civilingenjör datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,5
- Data Science, magister (IT-distans), internationella studenterBI–HP–Sökande/plats15,7
- Systemvetenskap, kandidat (IT-distans)BI19,47HP1,35Sökande/plats39,3
- Data Science, magister (Normal, Luleå), internationella studenterBI–HP–Sökande/plats3,7
- Systemvetenskap, kandidat (Normal, Luleå)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Civilingenjör tillämpad artificiell intelligensBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,8
- Högskoleingenjör bergteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Högskoleingenjör maskinteknikBI15,23HP1,00Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-87454
LTU-87454 · nationell antagning
132 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 13 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör datateknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör datateknik vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör datateknik vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 132 personer, varav 19 i första hand. 25 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor16 %(21)
- Män84 %(111)
- 24 år eller yngre81 %107
- 25–34 år15 %20
- 35 år eller äldre4 %5
- Antagna kvinnor12 %(3)
- Antagna män88 %(22)
Anmälningskod LTU-87454. Källa: UHR.