Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-68815

BIGymnasiebetyg 15,75 av max 22,5 −1,56 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2 −0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 14,24 av max 22,5 −2,83 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
546
80 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
57
Sökande per plats
7,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,6515,75−0,9
Högskoleprov (HP)0,550,45−0,10
Betyg (BII)16,3514,24−2,11
Antagna totalt9075−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,56). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Medieteknik: Media management, kandidatprogram
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,65 → 15,75 (−0,90)0,55 → 0,45 (−0,10)
HT 202517,70 → 17,31 (−0,39)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202417,38 → 16,88 (−0,50)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202316,95 → 16,39 (−0,56)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202216,46 → 15,54 (−0,92)0,65 → 0,60 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Medieteknik har stor betydelse för vårt professionella och vardagliga liv. Medieteknologier är en naturlig del av hur vi arbetar, umgås och lever våra liv. I den här utbildningen får du lära dig att designa, styra och leda olika typer av medieproduktionsprocesser och medieprojekt i en konstant föränderlig mediemarknad. Programmet riktar sig till dig som tycker att medieteknik och medieproduktion är spännande, och gillar att se saker från olika perspektiv.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-68815

MAU-68815 · nationell antagning

546 sökande, 80 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,65 53 15,75 45 49
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,35 5 14,24 4 10
HP Högskoleprovet 0,55 31 0,45 25 13
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Medieteknik: Media management, kandidatprogram

Vad krävdes för att komma in på Medieteknik: Media management, kandidatprogram vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,75, HP 0,45 och BII 14,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Medieteknik: Media management, kandidatprogram vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 546 personer, varav 80 i första hand. 75 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Medieteknik: Media management, kandidatprogram vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,75 HT 2026 mot 17,31 HT 2025. Sökande: 546 mot 648.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor71 %(386)
  • Män29 %(160)
  • 24 år eller yngre77 %420
  • 25–34 år20 %109
  • 35 år eller äldre3 %17
  • Antagna kvinnor84 %(63)
  • Antagna män16 %(12)

Anmälningskod MAU-68815. Källa: UHR.