Medie- och kommunikationsvetenskap: Kritik, handling och gestaltning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-62801
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 345
- 45 i första hand
- Antagna
- 64
- urval 2
- Reserver
- 36
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,52 | 14,28 | −1,24 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,30 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 15,75 | 15,55 | −0,2 |
| Antagna totalt | 80 | 64 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −1,24). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,52 → 14,28 (−1,24) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2025 | 16,05 → 15,15 (−0,90) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2024 | 14,89 → 12,04 (−2,85) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 12,04 | 12,88 |
| HT 2025 | 15,15 | 14,43 |
| HT 2026 | 14,28 | 15,55 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 282 | 57 |
| HT 2025 | 397 | 64 |
| HT 2026 | 345 | 45 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister | 46 000 kr35–62 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Visuell kommunikationBI16,30HP0,55Sökande/plats8,3
- Media and Communication Studies: Culture, Collaborative Media, and Creative Industries, Master's programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats12,8
- Media and Communication Studies: Culture, Collaborative Media, and Creative Industries, Master's programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats16,3
- Media and Communication Studies: Culture, Collaborative Media, and Creative Industries, Master's programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats23,5
- Media and Communication Studies: Culture, Collaborative Media, and Creative Industries, Master's programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats20,9
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- Communication for DevelopmentBI–HP–Sökande/plats6,7
- Communication for DevelopmentBI–HP–Sökande/plats6,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-62801
MAU-62801 · nationell antagning
345 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,52 | 47 | 14,28 | 37 | 19 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,75 | 5 | 15,55 | 4 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 27 | 0,30 | 22 | 6 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap: Kritik, handling och gestaltning
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap: Kritik, handling och gestaltning vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,28, HP 0,30 och BII 15,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap: Kritik, handling och gestaltning vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 345 personer, varav 45 i första hand. 64 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Medie- och kommunikationsvetenskap: Kritik, handling och gestaltning vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,28 HT 2026 mot 15,15 HT 2025. Sökande: 345 mot 397.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(260)
- Män25 %(85)
- 24 år eller yngre74 %257
- 25–34 år22 %76
- 35 år eller äldre3 %12
- Antagna kvinnor80 %(51)
- Antagna män20 %(13)
Anmälningskod MAU-62801. Källa: UHR.