Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-62802

BIGymnasiebetyg 16,30 av max 22,5 −1,78 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,13 av max 22,5 +0,58 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
416
73 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
48
Sökande per plats
8,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,3916,3−1,09
Högskoleprov (HP)0,600,55−0,05
Betyg (BII)17,1416,13−1,01
Antagna totalt5850−8

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,09). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 5.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Visuell kommunikation
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,39 → 16,30 (−1,09)0,60 → 0,55 (−0,05)
HT 202519,30 → 18,08 (−1,22)0,70 → 0,55 (−0,15)
HT 202419,10 → 17,75 (−1,35)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202319,02 → 18,18 (−0,84)0,85 → 0,60 (−0,25)
HT 202218,70 → 18,13 (−0,57)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202119,34 → 19,14 (−0,20)0,90 → 0,70 (−0,20)
HT 202020,26 → 18,64 (−1,62)1,00 → 0,70 (−0,30)
HT 201919,35 → 18,65 (−0,70)0,95 → 0,65 (−0,30)
HT 201819,63 → 17,55 (−2,08)0,90 → 0,70 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Visuell kommunikation är en utbildning för dig som vill arbeta med visuella medier för att informera, kommunicera och påverka. Efter utbildningen är du väl förberedd för att arbeta med kommunikation och att visualisera idéer, förmedla kunskap och värdera konsekvenserna av visuella uttryck. Som visuell kommunikatör kan du befinna dig i många olika sammanhang: på en informations- eller marknadsavdelning, ett medieföretag eller en kommunikationsbyrå.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6/Engelska nivå 2 eller motsvarande.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grafisk formgivare m.fl. 43 600 kr34–56 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grafisk formgivare vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-62802

MAU-62802 · nationell antagning

416 sökande, 73 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU Lärosätets eget urval 320 19 320 16 2
BF Folkhögskola 3 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,39 17 16,3 15 45
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,14 2 16,13 1 7
HP Högskoleprovet 0,60 19 0,55 17 10
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Visuell kommunikation

Vad krävdes för att komma in på Visuell kommunikation vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,3, HP 0,55 och BII 16,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Visuell kommunikation vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 416 personer, varav 73 i första hand. 50 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Visuell kommunikation vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,3 HT 2026 mot 18,08 HT 2025. Sökande: 416 mot 498.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor76 %(315)
  • Män24 %(101)
  • 24 år eller yngre68 %283
  • 25–34 år25 %106
  • 35 år eller äldre6 %27
  • Antagna kvinnor82 %(41)
  • Antagna män18 %(9)

Anmälningskod MAU-62802. Källa: UHR.