Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-68816

BIGymnasiebetyg 13,33 av max 22,5 −3,12 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 13,88 av max 22,5 −2,56 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
299
27 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
38
Sökande per plats
5
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,7413,33−1,41
Högskoleprov (HP)0,40Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)14,4813,88−0,6
Antagna totalt8060−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogram
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,74 → 13,33 (−1,41)0,40 → alla behöriga antogs
HT 202516,83 → 16,45 (−0,38)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202416,95 → 16,49 (−0,46)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202316,59 → 16,10 (−0,49)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202216,14 → 15,40 (−0,74)0,60 → 0,50 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,74) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet fokuserar på att skapa förståelse av den medieteknik som omger oss. I denna utbildning lär du dig om tre olika aspekter av webbutveckling: programmering, design och kritiskt tänkande. Programmering (som också kallas utveckling) handlar om att skriva instruktioner som en dator kan utföra. Det bygger på logisk tänkande och kräver en del kreativitet för att lösa problem. I denna utbildning fokuserar vi på programmering för webben (Javascript och PHP).

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga designer och formgivare 49 400 kr36–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-68816

MAU-68816 · nationell antagning

299 sökande, 27 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 3 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,74 44 13,33 35 12
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,48 6 13,88 5 7
HP Högskoleprovet 0,40 27 Alla antogs 20 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 20

Vanliga frågor om Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogram

Vad krävdes för att komma in på Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogram vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,33, alla behöriga antogs i HP och BII 13,88. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogram vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 299 personer, varav 27 i första hand. 60 antogs, alltså 5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogram vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,33 HT 2026 mot 16,45 HT 2025. Sökande: 299 mot 493.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor57 %(171)
  • Män43 %(128)
  • 24 år eller yngre65 %194
  • 25–34 år32 %96
  • 35 år eller äldre3 %9
  • Antagna kvinnor58 %(35)
  • Antagna män42 %(25)

Anmälningskod MAU-68816. Källa: UHR.