Interaction Design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-62805
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 502
- 113 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 74
- Sökande per plats
- 11,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,18 | 16,97 | −1,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,40 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 17,72 | 17,72 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 52 | 45 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 17,65 | 19,66 |
| HT 2019 | 16,82 | 17,83 |
| HT 2020 | 18,05 | 17,72 |
| HT 2021 | 17,50 | 17,40 |
| HT 2022 | 17,24 | 15,09 |
| HT 2023 | 17,38 | 17,30 |
| HT 2024 | 17,45 | 16,27 |
| HT 2025 | 18,58 | 18,47 |
| HT 2026 | 16,97 | 17,72 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,25 |
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 664 | 144 |
| HT 2019 | 576 | 134 |
| HT 2020 | 627 | 147 |
| HT 2021 | 603 | 140 |
| HT 2022 | 669 | 158 |
| HT 2023 | 566 | 155 |
| HT 2024 | 596 | 153 |
| HT 2025 | 624 | 137 |
| HT 2026 | 502 | 113 |
Om programmet
Interaction design is an exciting field at the leading edge of technology innovation. Interaction designers aim to create experiences with products, services and environments which are not just useful and usable, but very often pleasurable, expressive and desirable. Learning interaction design is a matter of building a repertoire of methods, skills and theoretical perspectives.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga designer och formgivare | 49 400 kr36–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MAU-62805 · nationell antagning
502 sökande, 113 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,18 | 30 | 16,97 | 26 | 62 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,72 | 3 | 17,72 | 3 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 18 | 0,40 | 15 | 10 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
MAU-62957 · internationell antagning
292 sökande, 101 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,76 | 38 | – | – | 47 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,94 | 1 | – | – | 2 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 6 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 5 |
Vanliga frågor om Interaction Design
Vad krävdes för att komma in på Interaction Design vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,97, HP 0,40 och BII 17,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Interaction Design vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 502 personer, varav 113 i första hand. 45 antogs, alltså 11,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Interaction Design vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,97 HT 2026 mot 18,58 HT 2025. Sökande: 502 mot 624.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(301)
- Män40 %(201)
- 24 år eller yngre67 %337
- 25–34 år26 %131
- 35 år eller äldre7 %34
- Antagna kvinnor67 %(30)
- Antagna män33 %(15)
Anmälningskod MAU-62805. Källa: UHR.