Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-62803

BIGymnasiebetyg 17,60 av max 22,5 −0,27 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,96 av max 22,5 +0,77 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
583
109 i första hand
Antagna
48
urval 2
Reserver
94
Sökande per plats
12,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,6117,6−1,01
Högskoleprov (HP)0,900,80−0,10
Betyg (BII)18,9618,96Oförändrad
Antagna totalt6048−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Produktdesign
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,61 → 17,60 (−1,01)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202518,18 → 17,87 (−0,31)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202418,75 → 17,55 (−1,20)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202318,04 → 16,46 (−1,58)0,95 → 0,75 (−0,20)
HT 202218,80 → 17,75 (−1,05)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 202118,75 → 18,02 (−0,73)1,00 → 0,65 (−0,35)
HT 202019,95 → 18,80 (−1,15)1,00 → 0,70 (−0,30)
HT 201918,28 → 16,30 (−1,98)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 201819,26 → 18,35 (−0,91)0,90 → 0,60 (−0,30)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet vänder sig till dig som vill skapa morgondagens produkter; som designer, produktutvecklare eller designforskare. Under utbildningen får du praktisk och teoretisk kunskap om hur du hanterar designprocesser och utvecklar produkter för många olika ändamål. Utbildningen förbereder dig för att söka dig vidare till en master inom något designområde, men det är fullt möjligt att söka arbete som produktdesigner direkt efter utbildningen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Industridesigner 52 100 kr40–77 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-62803

MAU-62803 · nationell antagning

583 sökande, 109 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU Lärosätets eget urval 416 18 416 17 4
BF Folkhögskola 3,5 1 Ingen antogs 0 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,61 18 17,6 14 80
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,96 2 18,96 2 21
HP Högskoleprovet 0,90 21 0,80 15 41
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Produktdesign

Vad krävdes för att komma in på Produktdesign vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,6, HP 0,80 och BII 18,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Produktdesign vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 583 personer, varav 109 i första hand. 48 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Produktdesign vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,6 HT 2026 mot 17,87 HT 2025. Sökande: 583 mot 664.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor64 %(372)
  • Män36 %(211)
  • 24 år eller yngre72 %420
  • 25–34 år25 %143
  • 35 år eller äldre3 %20
  • Antagna kvinnor75 %(36)
  • Antagna män25 %(12)

Anmälningskod MAU-62803. Källa: UHR.