Idrottsvetenskapligt program - Sport Management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66845
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 385
- 94 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 16
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,33 | 11,33 | −3 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,1 | 13,98 | −0,12 |
| Antagna totalt | 125 | 90 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,33 → 11,33 (−3,00) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,26 → 14,99 (−0,27) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2024 | 15,30 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 13,55 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,61 → 15,46 (−1,15) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2021 | 15,57 → 14,78 (−0,79) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2020 | 16,21 → 14,28 (−1,93) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 16,09 → 14,32 (−1,77) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2018 | 16,20 → 14,78 (−1,42) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 14,78 | 16,37 |
| HT 2019 | 14,32 | 17,38 |
| HT 2020 | 14,28 | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,78 | 15,07 |
| HT 2022 | 15,46 | 14,60 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 13,67 |
| HT 2025 | 14,99 | 14,22 |
| HT 2026 | 11,33 | 13,98 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,30 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 398 | 98 |
| HT 2019 | 353 | 75 |
| HT 2020 | 355 | 57 |
| HT 2021 | 337 | 77 |
| HT 2022 | 338 | 89 |
| HT 2023 | 324 | 87 |
| HT 2024 | 365 | 80 |
| HT 2025 | 404 | 101 |
| HT 2026 | 385 | 94 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 11,33 | Alla antogs | 4,3 | 385 |
| Malmö universitet Idrottsvetenskapligt program - Fysisk aktivitet och hälsa · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 5,9 | 202 |
| Mittuniversitetet Östersund · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 202 |
Om programmet
Intresset för idrott, hälsofrågor och fysisk aktivitet bara växer. Idrottsvärlden breddas och har med tiden fått en mer professionell karaktär med multiarenor och event som drivkrafter. Dessutom växer intresset för motion och hälsa bland gemene man och det är än mer populärt att delta i motionslopp och amatörtävlingar. De två inriktningarna på kandidatprogrammet i idrottsvetenskap grundar sig båda i ett samhällsvetenskapligt perspektiv på idrott som en kulturföreteelse.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 1b eller Naturkunskap 1a1 + 1a2 och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- Idrottsvetenskapligt program - Fysisk aktivitet och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,9
- Sport Sciences: Sport in Society, Master's Programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats–
- Sport Sciences: Sport in Society, Master's Programme (One-Year)BI–HP–Sökande/plats4,5
- Företagsekonomi: Transport ManagementBI16,78HP0,80Sökande/plats10,0
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- Ledarskap och offentlig organisation, magisterprogramBI–HP–Sökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66845
MAU-66845 · nationell antagning
385 sökande, 94 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,33 | 74 | 11,33 | 59 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,1 | 7 | 13,98 | 5 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 42 | Alla antogs | 25 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Idrottsvetenskapligt program - Sport Management
Vad krävdes för att komma in på Idrottsvetenskapligt program - Sport Management vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 11,33, alla behöriga antogs i HP och BII 13,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottsvetenskapligt program - Sport Management vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 385 personer, varav 94 i första hand. 90 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Idrottsvetenskapligt program - Sport Management vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 11,33 HT 2026 mot 14,99 HT 2025. Sökande: 385 mot 404.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Idrottsvetenskapligt program - Sport Management mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor31 %(118)
- Män69 %(267)
- 24 år eller yngre77 %296
- 25–34 år20 %78
- 35 år eller äldre3 %11
- Antagna kvinnor23 %(21)
- Antagna män77 %(69)
Anmälningskod MAU-66845. Källa: UHR.