Antagningspoäng Idrottsvetenskapligt program 2026
Alla lärosäten som ger Idrottsvetenskapligt program sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Idrottsvetenskapligt program HT 2026?
- Sökande
- 789
- +4 % mot HT 2025
- Antagna
- 174
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 4,5
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Idrottsvetenskapligt program - Sport Management · Malmö | 11,33 | 13,98 | Alla antogs | 385 | 4,3 | −3,66 |
| Malmö universitet Idrottsvetenskapligt program - Fysisk aktivitet och hälsa · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 202 | 5,9 | – |
| Mittuniversitetet Östersund · Distans | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 202 | 4,0 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 11,33 | 11,33 | 11,33 |
| 2025 | 14,99 | 14,99 | 14,99 |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | 15,46 | 15,46 | 15,46 |
| 2021 | 11,98 | 13,38 | 14,78 |
| 2020 | 14,28 | 14,28 | 14,28 |
| 2019 | 14,32 | 14,32 | 14,32 |
| 2018 | 14,78 | 14,78 | 14,78 |
| 2017 | 14,00 | 14,82 | 15,63 |
| 2016 | 15,53 | 16,17 | 16,80 |
| 2015 | 15,10 | 15,40 | 17,40 |
| 2014 | 14,56 | 15,70 | 17,00 |
| 2013 | 13,08 | 15,71 | 16,30 |
| 2012 | 11,50 | 14,31 | 16,40 |
| 2011 | 13,45 | 15,00 | 15,20 |
| 2010 | 14,50 | 14,60 | 16,15 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – |
| 2025 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2021 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2020 | – | – | – |
| 2019 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2018 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2017 | 0,30 | 0,53 | 0,75 |
| 2016 | 0,55 | 0,65 | 0,75 |
| 2015 | 0,35 | 0,50 | 0,80 |
| 2014 | 0,35 | 0,50 | 0,85 |
| 2013 | 0,20 | 0,50 | 0,70 |
| 2012 | 0,40 | 0,50 | 0,60 |
| 2011 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2010 | 0,40 | 0,50 | 0,60 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Idrottsvetenskapligt program?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Malmö universitet (Malmö): 11,33 i urvalsgruppen BI.
Var är det lättast att komma in på Idrottsvetenskapligt program?
Vid Malmö universitet (Malmö) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Hur många sökte Idrottsvetenskapligt program HT 2026?
789 sökte programmet vid 2 lärosäten och 174 antogs, alltså ungefär 4,5 sökande per plats. 173 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Idrottsvetenskapligt program ökat?
Medianen för BI sjönk med 3,66 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +4 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.