Vad krävdes för att komma in på Biomedicinprogrammet HT 2026?

BImedian 20,45 lägst–högst 15,65–22,04 −0,45 mot HT 2025
HPmedian 1,27 lägst–högst 0,90–1,55 −0,08 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 4 utbildningar vid 4 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
2 274
+16,5 % mot HT 2025
Antagna
149
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
15,3
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
4
4 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Biomedicinprogrammet HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Lund 22,0422,211,5592046,0−0,02
Högskolan i Skövde Skövde 20,6318,641,1534322,9−0,27
Uppsala universitet Uppsala 20,2619,761,4072612,1+0,26
Umeå universitet Umeå 15,6516,410,902855,3–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Biomedicinprogrammet VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Umeå universitet Umeå · Urval SD: Alla antogs 14

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

12,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,60, lägst 14,90, högst 19,11 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 16,50, lägst 14,05, högst 17,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 17,40, lägst 16,30, högst 18,95 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 16,48, lägst 14,70, högst 18,00 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,15, lägst 18,10, högst 20,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 19,77, lägst 19,43, högst 20,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 17,68, lägst 17,34, högst 18,01 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 18,56, lägst 17,90, högst 19,22 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 18,96, lägst 18,70, högst 19,22 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 19,27, lägst 19,17, högst 19,38 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 19,58, lägst 16,15, högst 21,09 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 19,66, lägst 17,91, högst 21,51 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 20,72, lägst 18,00, högst 21,88 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 20,54, lägst 20,21, högst 21,77 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 20,79, lägst 20,47, högst 21,77 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 20,90, lägst 20,00, högst 22,06 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 20,45, lägst 15,65, högst 22,04 (4 lärosäten med poänggräns)20,45
Visa som tabell
Biomedicinprogrammet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202615,6520,4522,04
202520,0020,9022,06
202420,4720,7921,77
202320,2120,5421,77
202218,0020,7221,88
202117,9119,6621,51
202016,1519,5821,09
201919,1719,2719,38
201818,7018,9619,22
201717,9018,5619,22
201617,3417,6818,01
201519,4319,7720,10
201418,1019,1520,20
201314,7016,4818,00
201216,3017,4018,95
201114,0516,5017,50
201014,9017,6019,11
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,51,01,52,0200820122016202020242026HT 2008: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 0,90, lägst 0,80, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 0,95, lägst 0,90, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,95, lägst 0,70, högst 1,10 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,00, lägst 0,80, högst 1,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,98, lägst 0,60, högst 1,15 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,15, lägst 1,00, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,13, lägst 0,90, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,10, lägst 1,00, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,23, lägst 1,15, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,27, lägst 1,15, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,30, lägst 1,20, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,20, lägst 0,60, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,13, lägst 0,75, högst 1,50 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,25, lägst 1,00, högst 1,65 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,30, lägst 0,75, högst 1,60 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,40, lägst 1,00, högst 1,65 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,35, lägst 0,70, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,27, lägst 0,90, högst 1,55 (4 lärosäten med poänggräns)1,27
Visa som tabell
Biomedicinprogrammet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,901,271,55
20250,701,351,60
20241,001,401,65
20230,751,301,60
20221,001,251,65
20210,751,131,50
20200,601,201,30
20191,201,301,40
20181,151,271,40
20171,151,231,30
20161,001,101,20
20150,901,131,35
20141,001,151,30
20130,600,981,15
20120,801,001,50
20110,700,951,10
20100,900,951,00
20090,800,901,00
20081,001,001,00

Lön och jobbchanser

Farmakologer och biomedicinare

Medianlön
62 700 kr/mån
Spann (10–90 %)
43 500 kr – 95 900 kr

På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Biomedicinprogrammet?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 22,04 i urvalsgruppen BI och 1,55 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Biomedicinprogrammet?

HT 2026 var gränsen lägst vid Umeå universitet (Umeå): 15,65 i BI och 0,90 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Biomedicinprogrammet?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,90–1,55 beroende på lärosäte, med medianen 1,27. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Biomedicinprogrammet HT 2026?

2 274 sökte programmet vid 4 lärosäten och 149 antogs, alltså ungefär 15,3 sökande per plats. 383 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Biomedicinprogrammet ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,45 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +16,5 %.

Vad tjänar man efter Biomedicinprogrammet?

Medianlönen för farmakologer och biomedicinare var 62 700 kr i månaden 2025 enligt SCB.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: vård och hälsa

Visa alla