Biomedicinprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P3600
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 726
- 98 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 137
- Sökande per plats
- 12,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,57 | 20,26 | −0,31 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,04 | 19,76 | −0,28 |
| Antagna totalt | 66 | 60 | −6 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,56). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 18 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,57 → 20,26 (−0,31) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 20,40 → 20,00 (−0,40) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,90 → 20,47 (−0,43) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2023 | 20,83 → 20,21 (−0,62) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,89 → 20,42 (−0,47) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2021 | 20,68 → 20,05 (−0,63) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2020 | 20,14 → 19,58 (−0,56) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,74 → 19,17 (−0,57) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,57 → 18,70 (−0,87) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,07 → 17,90 (−1,17) | 1,30 → 1,15 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,11 | 18,60 |
| HT 2011 | Alla antogs | 15,72 |
| HT 2012 | 16,30 | 17,69 |
| HT 2013 | 16,20 | 17,54 |
| HT 2014 | 18,10 | 15,70 |
| HT 2015 | 19,43 | 17,31 |
| HT 2016 | 18,01 | 18,60 |
| HT 2017 | 17,90 | 19,89 |
| HT 2018 | 18,70 | 18,73 |
| HT 2019 | 19,17 | 18,54 |
| HT 2020 | 19,58 | 19,41 |
| HT 2021 | 20,05 | 19,90 |
| HT 2022 | 20,42 | 20,23 |
| HT 2023 | 20,21 | 20,24 |
| HT 2024 | 20,47 | 20,54 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,03 |
| HT 2026 | 20,26 | 19,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,90 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 554 | 61 |
| HT 2010 | 548 | 63 |
| HT 2011 | 550 | 65 |
| HT 2012 | 513 | 48 |
| HT 2013 | 653 | 63 |
| HT 2014 | 678 | 52 |
| HT 2015 | 620 | 61 |
| HT 2016 | 657 | 64 |
| HT 2017 | 572 | 60 |
| HT 2018 | 588 | 70 |
| HT 2019 | 573 | 90 |
| HT 2020 | 723 | 98 |
| HT 2021 | 849 | 114 |
| HT 2022 | 787 | 129 |
| HT 2023 | 704 | 118 |
| HT 2024 | 711 | 117 |
| HT 2025 | 664 | 102 |
| HT 2026 | 726 | 98 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 22,04 | 1,55 | 46,0 | 920 |
| Högskolan i Skövde Skövde | 20,63 | 1,15 | 22,9 | 343 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 20,26 | 1,40 | 12,1 | 726 |
| Umeå universitet Umeå | 15,65 | 0,90 | 5,3 | 285 |
Om programmet
Är du nyfiken och vill veta mer om hur din kropp fungerar? Vill du arbeta för att göra människors liv bättre och lära dig hur sjukdomar uppkommer och botas? Då är Biomedicinprogrammet i Uppsala något för dig. Programmets huvudtema är människans biologi och du kommer att studera den friska människans byggnad och funktion via anatomi, fysiologi och farmakologi. För att förstå kroppen på cell- och molekylnivå kommer du bland annat att läsa biokemi och cellbiologi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Farmakologer och biomedicinare | 62 700 kr44–96 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologiBI19,01HP1,30Sökande/plats7,5
- LäkarprogrammetBI22,19HP1,75Sökande/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetBI18,69HP1,10Sökande/plats29,3
- PsykologprogrammetBI21,77HP1,65Sökande/plats73,8
- ApotekarprogrammetBI18,85HP1,15Sökande/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetBI19,00HP1,10Sökande/plats31,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,67HP1,00Sökande/plats24,7
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI18,54HP1,25Sökande/plats16,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P3600
UU-P3600 · nationell antagning
726 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,57 | 36 | 20,26 | 32 | 109 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,04 | 4 | 19,76 | 4 | 31 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 26 | 1,40 | 24 | 126 |
Vanliga frågor om Biomedicinprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,26, HP 1,40 och BII 19,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 726 personer, varav 98 i första hand. 60 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biomedicinprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,26 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 726 mot 664.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biomedicinprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(599)
- Män17 %(127)
- 24 år eller yngre91 %663
- 25–34 år7 %48
- 35 år eller äldre2 %15
- Antagna kvinnor83 %(50)
- Antagna män17 %(10)
Anmälningskod UU-P3600. Källa: UHR.