Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P3210
VT 2026urval 2 · UU-P8210
Söktryck just nu, VT 2027: 3 317 sökande hittills (568 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,47, troligen mellan 18,09 och 18,71.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 4 108
- 722 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 1 017
- Sökande per plats
- 29,3
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 934
- 531 i första hand
- Antagna
- 145
- urval 2
- Reserver
- 669
- Sökande per plats
- 20,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,43 | 18,69 | −0,74 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,10 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,3 | 19,05 | −0,25 |
| Antagna totalt | 155 | 140 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,92). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 15.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 38 terminer (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 38 terminer, minst 0,10 under i 37 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,43 → 18,69 (−0,74) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| VT 2026 | 18,30 → 17,55 (−0,75) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2025 | 19,22 → 18,50 (−0,72) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| VT 2025 | 17,96 → 16,75 (−1,21) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,58 → 18,77 (−0,81) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| VT 2024 | 18,00 → 16,67 (−1,33) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2023 | 19,62 → 18,82 (−0,80) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| VT 2023 | 18,20 → 16,50 (−1,70) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2022 | 19,48 → 19,01 (−0,47) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2022 | 18,17 → 17,14 (−1,03) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,43) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,20 | 17,60 |
| VT 2011 | 18,50 | 17,21 |
| HT 2011 | 19,02 | 18,23 |
| VT 2012 | 18,10 | 17,11 |
| HT 2012 | 18,66 | 17,38 |
| VT 2013 | 17,40 | 16,52 |
| HT 2013 | 18,60 | 17,07 |
| VT 2014 | 16,97 | 16,62 |
| HT 2014 | 19,30 | 17,10 |
| VT 2015 | 17,77 | 16,95 |
| HT 2015 | 19,20 | 17,79 |
| VT 2016 | 18,00 | 16,45 |
| HT 2016 | 18,90 | 17,80 |
| VT 2017 | 16,61 | 16,90 |
| HT 2017 | 17,05 | 16,42 |
| VT 2018 | 15,57 | 15,88 |
| HT 2018 | 17,78 | 17,70 |
| VT 2019 | 14,80 | 15,85 |
| HT 2019 | 17,59 | 17,00 |
| VT 2020 | 15,83 | 16,40 |
| HT 2020 | 18,54 | 17,90 |
| VT 2021 | 17,50 | 17,55 |
| HT 2021 | 18,33 | 18,95 |
| VT 2022 | 17,14 | 17,52 |
| HT 2022 | 19,01 | 18,25 |
| VT 2023 | 16,50 | 17,05 |
| HT 2023 | 18,82 | 18,51 |
| VT 2024 | 16,67 | 16,97 |
| HT 2024 | 18,77 | 17,79 |
| VT 2025 | 16,75 | 17,22 |
| HT 2025 | 18,50 | 18,78 |
| VT 2026 | 17,55 | 17,72 |
| HT 2026 | 18,69 | 19,05 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,10 |
| HT 2008 | 1,20 |
| VT 2009 | 0,90 |
| HT 2009 | 1,10 |
| VT 2010 | 1,00 |
| HT 2010 | 1,10 |
| VT 2011 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,00 |
| VT 2012 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| VT 2013 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,95 |
| VT 2014 | 0,80 |
| HT 2014 | 1,05 |
| VT 2015 | 0,90 |
| HT 2015 | 1,05 |
| VT 2016 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,05 |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,90 |
| VT 2018 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,90 |
| VT 2019 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,75 |
| VT 2020 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,85 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,70 |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,80 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 1,05 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 2 370 | 498 |
| VT 2009 | 1 412 | 316 |
| HT 2009 | 2 796 | 497 |
| VT 2010 | 2 116 | 400 |
| HT 2010 | 3 157 | 512 |
| VT 2011 | 1 983 | 383 |
| HT 2011 | 2 733 | 451 |
| VT 2012 | 1 605 | 318 |
| HT 2012 | 2 783 | 468 |
| VT 2013 | 1 817 | 309 |
| HT 2013 | 2 962 | 459 |
| VT 2014 | 1 980 | 309 |
| HT 2014 | 2 942 | 437 |
| VT 2015 | 1 416 | 302 |
| HT 2015 | 2 138 | 428 |
| VT 2016 | 1 488 | 322 |
| HT 2016 | 2 032 | 420 |
| VT 2017 | 1 607 | 279 |
| HT 2017 | 2 817 | 397 |
| VT 2018 | 1 792 | 292 |
| HT 2018 | 2 622 | 409 |
| VT 2019 | 1 492 | 305 |
| HT 2019 | 2 282 | 400 |
| VT 2020 | 1 721 | 339 |
| HT 2020 | 3 246 | 577 |
| VT 2021 | 2 113 | 394 |
| HT 2021 | 3 928 | 652 |
| VT 2022 | 2 618 | 466 |
| HT 2022 | 3 630 | 614 |
| VT 2023 | 2 267 | 428 |
| HT 2023 | 3 256 | 554 |
| VT 2024 | 2 327 | 444 |
| HT 2024 | 3 493 | 579 |
| VT 2025 | 2 450 | 435 |
| HT 2025 | 3 695 | 624 |
| VT 2026 | 2 934 | 531 |
| HT 2026 | 4 108 | 722 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 | 17,00 | 0,80 | 19,4 | 3 103 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Som sjuksköterska är du omvårdnadsexperten som arbetar med människan i centrum. Din expertkunskap och värdegrund vilar i ett etiskt förhållningssätt, en humanistisk människosyn och en helhetssyn som ger patienten trygghet. Ditt arbete fokuserar på omvårdnadens teori och kliniska tillämpning, forskning, utveckling och utbildning samt ledarskap. Du kan välja att läsa sjuksköterskeprogrammet i Uppsala eller i Visby. För dig som väljer Visby ingår viss obligatorisk utbildning i Uppsala.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI15,54HP0,65Sökande/plats18,3
- LäkarprogrammetBI22,19HP1,75Sökande/plats41,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - AkutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats7,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - IntensivsjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - OperationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - AmbulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,5
- ApotekarprogrammetBI18,85HP1,15Sökande/plats12,4
- ReceptarieprogrammetBI17,85HP0,80Sökande/plats14,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P3210
UU-P3210 · nationell antagning
4 108 sökande, 722 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 51 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,43 | 65 | 18,69 | 56 | 494 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,3 | 24 | 19,05 | 24 | 516 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 61 | 1,10 | 55 | 569 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
VT 2026: anmälningskod UU-P8210
UU-P8210 · nationell antagning
2 934 sökande, 531 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 3,5 | 4 | 43 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,3 | 60 | 17,55 | 54 | 275 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,2 | 28 | 17,72 | 28 | 387 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 62 | 0,85 | 58 | 348 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,69, HP 1,10 och BII 19,05. VT 2026: BI 17,55, HP 0,85 och BII 17,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 4 108 personer, varav 722 i första hand. 140 antogs, alltså 29,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 317 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,69 HT 2026 mot 18,5 HT 2025. Sökande: 4 108 mot 3 695.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(3 481)
- Män15 %(627)
- 24 år eller yngre62 %2 566
- 25–34 år22 %914
- 35 år eller äldre15 %628
- Antagna kvinnor86 %(120)
- Antagna män14 %(20)
Anmälningskod UU-P3210. Källa: UHR.