Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · RKH-26200
VT 2026urval 2 · RKH-26100
Söktryck just nu, VT 2027: 3 287 sökande hittills (549 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 9 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,76, troligen mellan 16,50 och 17,28.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 698
- 542 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 1 216
- Sökande per plats
- 19,5
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 997
- 562 i första hand
- Antagna
- 190
- urval 2
- Reserver
- 874
- Sökande per plats
- 15,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,8 | 16,98 | −0,82 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,91 | 17,41 | −0,5 |
| Antagna totalt | 200 | 190 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (median −0,93). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,50 under i 19 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,80 → 16,98 (−0,82) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2026 | 16,30 → 15,45 (−0,85) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,08 → 16,45 (−0,63) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| VT 2025 | 15,88 → 14,95 (−0,93) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,26 → 16,16 (−1,10) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| VT 2024 | 15,42 → 14,64 (−0,78) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,73 → 15,70 (−1,03) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| VT 2023 | 15,55 → 14,75 (−0,80) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,14 → 16,06 (−1,08) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| VT 2022 | 16,25 → 15,48 (−0,77) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 15,80 | 16,55 |
| VT 2018 | 14,04 | 15,50 |
| HT 2018 | 15,51 | 16,10 |
| VT 2019 | 14,30 | 15,30 |
| HT 2019 | 16,29 | 16,79 |
| VT 2020 | 15,10 | 15,46 |
| HT 2020 | 17,36 | 17,60 |
| VT 2021 | 16,08 | 16,60 |
| HT 2021 | 16,58 | 17,17 |
| VT 2022 | 15,48 | 16,52 |
| HT 2022 | 16,06 | 16,83 |
| VT 2023 | 14,75 | 15,74 |
| HT 2023 | 15,70 | 16,45 |
| VT 2024 | 14,64 | 15,65 |
| HT 2024 | 16,16 | 16,59 |
| VT 2025 | 14,95 | 15,89 |
| HT 2025 | 16,45 | 16,90 |
| VT 2026 | 15,45 | 16,55 |
| HT 2026 | 16,98 | 17,41 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 0,45 |
| HT 2018 | 0,55 |
| VT 2019 | 0,40 |
| HT 2019 | 0,65 |
| VT 2020 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 2 622 | 424 |
| VT 2018 | 1 746 | 297 |
| HT 2018 | 2 301 | 397 |
| VT 2019 | 1 497 | 239 |
| HT 2019 | 2 258 | 394 |
| VT 2020 | 1 773 | 275 |
| HT 2020 | 3 173 | 547 |
| VT 2021 | 2 472 | 380 |
| HT 2021 | 3 347 | 511 |
| VT 2022 | 2 632 | 382 |
| HT 2022 | 3 338 | 582 |
| VT 2023 | 2 433 | 532 |
| HT 2023 | 2 923 | 575 |
| VT 2024 | 2 514 | 497 |
| HT 2024 | 3 243 | 603 |
| VT 2025 | 2 646 | 558 |
| HT 2025 | 3 244 | 534 |
| VT 2026 | 2 997 | 562 |
| HT 2026 | 3 698 | 542 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 | 17,00 | 0,80 | 19,4 | 3 103 |
| Röda korsets högskola Huddinge · Du tittar på den här | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Sjuksköterskeprogrammet är en utbildning som ger två examina; yrkesexamen sjuksköterskeexamen och kandidatexamen inom huvudområdet omvårdnad. Utbildningen ger möjlighet att söka om legitimation inom yrket. Röda Korsets Högskola har internationell profil.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Röda korsets högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Röda korsets högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod RKH-26200
RKH-26200 · nationell antagning
3 698 sökande, 542 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 9 | 4 | 8 | 90 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,8 | 81 | 16,98 | 76 | 523 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,91 | 43 | 17,41 | 43 | 680 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 66 | 0,85 | 62 | 590 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
VT 2026: anmälningskod RKH-26100
RKH-26100 · nationell antagning
2 997 sökande, 562 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 7 | 3,5 | 7 | 61 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,3 | 79 | 15,45 | 74 | 349 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,74 | 47 | 16,55 | 45 | 518 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 65 | 0,70 | 62 | 427 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 14 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Röda korsets högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,98, HP 0,85 och BII 17,41. VT 2026: BI 15,45, HP 0,70 och BII 16,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Röda korsets högskola?
HT 2026 sökte 3 698 personer, varav 542 i första hand. 190 antogs, alltså 19,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 287 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Röda korsets högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,98 HT 2026 mot 16,45 HT 2025. Sökande: 3 698 mot 3 244.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(3 173)
- Män14 %(525)
- 24 år eller yngre38 %1 394
- 25–34 år31 %1 161
- 35 år eller äldre31 %1 143
- Antagna kvinnor81 %(154)
- Antagna män19 %(36)
Anmälningskod RKH-26200. Källa: UHR.