Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MCH-26201
VT 2026urval 2 · MCH-26101
Söktryck just nu, VT 2027: 3 046 sökande hittills (600 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 4 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,08, troligen mellan 16,63 och 17,52.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 466
- 655 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 1 245
- Sökande per plats
- 20,4
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 552
- 515 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 797
- Sökande per plats
- 15
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,5 | 16,85 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,05 | 17,45 | −0,6 |
| Antagna totalt | 170 | 170 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,91). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,50 → 16,85 (−0,65) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2026 | 16,39 → 15,42 (−0,97) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,03 → 16,10 (−0,93) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| VT 2025 | 15,47 → 14,70 (−0,77) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,51 → 15,60 (−0,91) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| VT 2024 | 15,36 → 14,25 (−1,11) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,30 → 15,46 (−0,84) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| VT 2023 | 15,36 → 14,54 (−0,82) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,29 → 16,05 (−1,24) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 16,05 | 16,54 |
| VT 2023 | 14,54 | 15,69 |
| HT 2023 | 15,46 | 16,19 |
| VT 2024 | 14,25 | 15,59 |
| HT 2024 | 15,60 | 16,45 |
| VT 2025 | 14,70 | 15,77 |
| HT 2025 | 16,10 | 16,90 |
| VT 2026 | 15,42 | 16,52 |
| HT 2026 | 16,85 | 17,45 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,55 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,70 |
| VT 2025 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 2 466 | 459 |
| VT 2023 | 1 886 | 350 |
| HT 2023 | 1 901 | 376 |
| VT 2024 | 1 843 | 371 |
| HT 2024 | 2 366 | 404 |
| VT 2025 | 2 168 | 439 |
| HT 2025 | 2 656 | 443 |
| VT 2026 | 2 552 | 515 |
| HT 2026 | 3 466 | 655 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 | 17,00 | 0,80 | 19,4 | 3 103 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm · Du tittar på den här | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Programmet omfattar tre års heltidsstudier och leder fram till sjuksköterskeexamen och kandidatexamen i vårdvetenskap. Utbildningens innehåll är anpassat till dagens och morgondagens sjuksköterska, nationellt och internationellt. Detta innebär att utifrån patientens behov leda, medverka och utveckla hälso- och sjukvården.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Marie Cederschiöld Högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Marie Cederschiöld Högskola
- Magisterprogram i socialt arbete med fördjupningsområdet våld i nära relationerBI–HP–Sökande/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats5,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats2,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning hälso- och sjukvård i hemmetBI–HP–Sökande/plats1,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MCH-26201
MCH-26201 · nationell antagning
3 466 sökande, 655 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 8 | 4 | 7 | 91 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,5 | 73 | 16,85 | 72 | 541 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,05 | 38 | 17,45 | 40 | 697 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 51 | 0,90 | 51 | 615 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
VT 2026: anmälningskod MCH-26101
MCH-26101 · nationell antagning
2 552 sökande, 515 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 7 | 3,5 | 7 | 54 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,39 | 71 | 15,42 | 70 | 309 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,08 | 41 | 16,52 | 42 | 481 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 51 | 0,70 | 51 | 419 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Marie Cederschiöld Högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,85, HP 0,90 och BII 17,45. VT 2026: BI 15,42, HP 0,70 och BII 16,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Marie Cederschiöld Högskola?
HT 2026 sökte 3 466 personer, varav 655 i första hand. 170 antogs, alltså 20,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 046 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Marie Cederschiöld Högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,85 HT 2026 mot 16,1 HT 2025. Sökande: 3 466 mot 2 656.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(2 982)
- Män14 %(484)
- 24 år eller yngre38 %1 302
- 25–34 år32 %1 114
- 35 år eller äldre30 %1 050
- Antagna kvinnor84 %(143)
- Antagna män16 %(27)
Anmälningskod MCH-26201. Källa: UHR.