Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SHH-H26SK

BIGymnasiebetyg 18,08 av max 22,5 +0,42 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,69 av max 22,5 +0,64 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SHH-V26SK

BIGymnasiebetyg 16,67 av max 22,5 +0,74 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 17,45 av max 22,5 +0,45 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 3 781 sökande hittills (715 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg17,92troligen mellan 17,51 och 18,28
HPHögskoleprovet1,05troligen mellan 0,95 och 1,05

BII (kompletterade betyg): 18,26, troligen mellan 17,74 och 18,70.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
4 512
841 i första hand
Antagna
155
urval 2
Reserver
1 300
Sökande per plats
29,1
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
3 311
528 i första hand
Antagna
155
urval 2
Reserver
850
Sökande per plats
21,4
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,8518,08−0,77
Högskoleprov (HP)1,251,20−0,05
Betyg (BII)19,0918,69−0,4
Antagna totalt180155−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,96). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 32 och minst 1,00 under i 15.

Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 36 av 38 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 36 av 38 terminer, minst 0,10 under i 30 och minst 0,20 under i 9.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet (senaste 10 av 38 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,85 → 18,08 (−0,77)1,25 → 1,20 (−0,05)
VT 202617,60 → 16,67 (−0,93)0,95 → 0,90 (−0,05)
HT 202518,19 → 17,66 (−0,53)1,10 → 1,10 (±0)
VT 202517,30 → 15,93 (−1,37)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202418,35 → 17,39 (−0,96)1,05 → 0,95 (−0,10)
VT 202417,38 → 15,86 (−1,52)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202318,50 → 17,14 (−1,36)1,20 → 1,00 (−0,20)
VT 202317,75 → 15,50 (−2,25)1,05 → 0,80 (−0,25)
HT 202219,00 → 18,38 (−0,62)1,20 → 1,15 (−0,05)
VT 202218,38 → 16,70 (−1,68)1,15 → 0,95 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm · Du tittar på den här 18,081,2029,14 512
Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 17,000,8019,43 103
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466

Om programmet

Sjuksköterskeprogrammet vid Sophiahemmet Högskola är en treårig utbildning på heltid som leder till både sjuksköterskeexamen och kandidatexamen i omvårdnadsvetenskap. Utbildningen kombinerar teoretiska studier med praktisk tillämpning för att förbereda studenterna för en karriär inom hälso- och sjukvård. En betydande del av programmet består av verksamhetsförlagd utbildning (VFU), där studenterna får praktisk erfarenhet inom sjukhus, öppenvård och kommunal hälso- och sjukvård.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande och särskild behörighet kan uppnås genom formell behörighet (exempelvis gymnasiebetyg och akademiska meriter), motsvarandebedömning och reell kompetens. +Särskild behörighet Matematik 2 (a, b eller c) Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, alternativt Matematik B, Naturkunskap B, Samhällskunskap A. Naturkunskap 2 kan ersättas med Biologi 1 + Fysik 1 + Kemi 1, alternativt Biologi A + Fysik A + Kemi A, alternativt med kurser lästa inom vård- och omsorgsprogrammet.
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sophiahemmet Högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Sophiahemmet Högskola

Alla program vid Sophiahemmet Högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SHH-H26SK

SHH-H26SK · nationell antagning

4 512 sökande, 841 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 8 4 6 85
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,85 92 18,08 78 595
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,09 42 18,69 38 696
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,25 36 1,20 31 639
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 14
VT 2026: anmälningskod SHH-V26SK

SHH-V26SK · nationell antagning

3 311 sökande, 528 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 8 3,5 7 63
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,6 89 16,67 75 346
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,04 47 17,45 42 497
HP Högskoleprovet 0,95 36 0,90 31 382
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 11

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Sophiahemmet Högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,08, HP 1,20 och BII 18,69. VT 2026: BI 16,67, HP 0,90 och BII 17,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Sophiahemmet Högskola?

HT 2026 sökte 4 512 personer, varav 841 i första hand. 155 antogs, alltså 29,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 781 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Sophiahemmet Högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,08 HT 2026 mot 17,66 HT 2025. Sökande: 4 512 mot 3 879.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor86 %(3 894)
  • Män14 %(618)
  • 24 år eller yngre42 %1 899
  • 25–34 år30 %1 362
  • 35 år eller äldre28 %1 251
  • Antagna kvinnor88 %(137)
  • Antagna män12 %(18)

Anmälningskod SHH-H26SK. Källa: UHR.