Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80544
VT 2026urval 2 · LU-81503
Söktryck just nu, VT 2027: 2 317 sökande hittills (503 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,66, troligen mellan 18,32 och 19,08.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 381
- 675 i första hand
- Antagna
- 113
- urval 2
- Reserver
- 858
- Sökande per plats
- 29,9
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 228
- 447 i första hand
- Antagna
- 116
- urval 2
- Reserver
- 553
- Sökande per plats
- 19,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,44 | 19,75 | −0,69 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,25 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,27 | 19,8 | −0,47 |
| Antagna totalt | 123 | 113 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,87). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 32 och minst 1,00 under i 14.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 38 terminer (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 38 terminer, minst 0,10 under i 37 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,44 → 19,75 (−0,69) | 1,40 → 1,25 (−0,15) |
| VT 2026 | 19,06 → 18,30 (−0,76) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2025 | 20,13 → 19,48 (−0,65) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| VT 2025 | 18,65 → 17,46 (−1,19) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,95 → 19,27 (−0,68) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| VT 2024 | 18,49 → 16,69 (−1,80) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2023 | 20,05 → 19,27 (−0,78) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| VT 2023 | 18,07 → 16,70 (−1,37) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2022 | 19,53 → 18,96 (−0,57) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| VT 2022 | 18,75 → 17,44 (−1,31) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,60 | 18,11 |
| VT 2011 | 18,23 | 17,02 |
| HT 2011 | 19,50 | 18,84 |
| VT 2012 | 18,00 | 17,30 |
| HT 2012 | 19,60 | 17,81 |
| VT 2013 | 18,15 | 16,99 |
| HT 2013 | 19,99 | 18,52 |
| VT 2014 | 17,73 | 17,26 |
| HT 2014 | 19,40 | 18,02 |
| VT 2015 | 17,90 | 17,20 |
| HT 2015 | 19,20 | 18,35 |
| VT 2016 | 17,80 | 17,80 |
| HT 2016 | 18,20 | 18,62 |
| VT 2017 | 17,24 | 17,43 |
| HT 2017 | 17,92 | 18,58 |
| VT 2018 | 16,02 | 16,77 |
| HT 2018 | 18,01 | 17,40 |
| VT 2019 | 15,50 | 16,63 |
| HT 2019 | 17,97 | 17,84 |
| VT 2020 | 16,49 | 16,83 |
| HT 2020 | 18,91 | 17,81 |
| VT 2021 | 17,08 | 17,46 |
| HT 2021 | 19,06 | 19,26 |
| VT 2022 | 17,44 | 17,59 |
| HT 2022 | 18,96 | 18,45 |
| VT 2023 | 16,70 | 16,78 |
| HT 2023 | 19,27 | 18,75 |
| VT 2024 | 16,69 | 17,09 |
| HT 2024 | 19,27 | 18,65 |
| VT 2025 | 17,46 | 17,91 |
| HT 2025 | 19,48 | 19,54 |
| VT 2026 | 18,30 | 17,97 |
| HT 2026 | 19,75 | 19,80 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,00 |
| HT 2008 | 1,10 |
| VT 2009 | 0,80 |
| HT 2009 | 1,20 |
| VT 2010 | 1,00 |
| HT 2010 | 1,20 |
| VT 2011 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,10 |
| VT 2012 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,10 |
| VT 2013 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,10 |
| VT 2014 | 0,80 |
| HT 2014 | 1,20 |
| VT 2015 | 0,90 |
| HT 2015 | 1,15 |
| VT 2016 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,10 |
| VT 2017 | 0,90 |
| HT 2017 | 1,05 |
| VT 2018 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,90 |
| VT 2019 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,80 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,80 |
| HT 2023 | 1,05 |
| VT 2024 | 0,80 |
| HT 2024 | 1,10 |
| VT 2025 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 980 | 391 |
| VT 2009 | 1 155 | 295 |
| HT 2009 | 2 298 | 467 |
| VT 2010 | 1 657 | 331 |
| HT 2010 | 2 845 | 457 |
| VT 2011 | 1 704 | 316 |
| HT 2011 | 2 442 | 361 |
| VT 2012 | 1 570 | 242 |
| HT 2012 | 2 521 | 400 |
| VT 2013 | 1 513 | 261 |
| HT 2013 | 2 566 | 368 |
| VT 2014 | 1 413 | 179 |
| HT 2014 | 3 025 | 454 |
| VT 2015 | 2 011 | 330 |
| HT 2015 | 3 101 | 457 |
| VT 2016 | 2 118 | 374 |
| HT 2016 | 2 788 | 471 |
| VT 2017 | 1 779 | 297 |
| HT 2017 | 2 651 | 439 |
| VT 2018 | 1 587 | 284 |
| HT 2018 | 2 363 | 392 |
| VT 2019 | 1 302 | 248 |
| HT 2019 | 2 079 | 357 |
| VT 2020 | 1 409 | 297 |
| HT 2020 | 2 578 | 506 |
| VT 2021 | 1 848 | 370 |
| HT 2021 | 2 955 | 545 |
| VT 2022 | 1 914 | 374 |
| HT 2022 | 2 782 | 515 |
| VT 2023 | 1 711 | 371 |
| HT 2023 | 2 617 | 484 |
| VT 2024 | 1 732 | 365 |
| HT 2024 | 2 839 | 555 |
| VT 2025 | 2 036 | 490 |
| HT 2025 | 3 044 | 615 |
| VT 2026 | 2 228 | 447 |
| HT 2026 | 3 381 | 675 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 | 17,00 | 0,80 | 19,4 | 3 103 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Vill du arbeta i nära kontakt med människor i livets alla skeden och ansvara för att de får en god omvårdnad? Som sjuksköterska tillgodoser du människors hälsa och välbefinnande och har hela världen som arbetsfält. Som sjuksköterska möter du människor i livets alla skeden och ansvarar för att de får en trygg och säker omvårdnad. Arbetet är både självständigt och teambaserat. Du kan även ha en arbetsledande roll.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Specialistsjuksköterskeprogram, hälso- och sjukvård för barn och ungdom med fokus på barnsjukvårdBI–HP–Sökande/plats2,6
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, DistriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats1,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, AkutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,0
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, OperationssjukvårdBI–HP–Sökande/plats1,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,45HP0,90Sökande/plats16,6
- Hälsovetenskapligt basårBI15,99HP0,75Sökande/plats5,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats5,1
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats3,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80544
LU-80544 · nationell antagning
3 381 sökande, 675 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ANSTÅ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 4 | 63 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,44 | 50 | 19,75 | 44 | 478 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,27 | 16 | 19,8 | 15 | 377 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 36 | 1,25 | 33 | 494 |
| HVBAS Lärosätets eget urval | 1 | 14 | 1 | 14 | 7 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod LU-81503
LU-81503 · nationell antagning
2 228 sökande, 447 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 4 | 40 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,06 | 57 | 18,3 | 51 | 264 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,88 | 22 | 17,97 | 22 | 290 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 42 | 1,05 | 39 | 310 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,75, HP 1,25 och BII 19,8. VT 2026: BI 18,3, HP 1,05 och BII 17,97. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 3 381 personer, varav 675 i första hand. 113 antogs, alltså 29,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 317 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,75 HT 2026 mot 19,48 HT 2025. Sökande: 3 381 mot 3 044.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(2 830)
- Män16 %(551)
- 24 år eller yngre65 %2 187
- 25–34 år22 %744
- 35 år eller äldre13 %450
- Antagna kvinnor83 %(94)
- Antagna män17 %(19)
Anmälningskod LU-80544. Källa: UHR.