Röntgensjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80535
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 831
- 124 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 251
- Sökande per plats
- 16,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,38 | 17,45 | −0,93 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,81 | 17,45 | −0,36 |
| Antagna totalt | 60 | 50 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,89). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 19 terminer och legat kvar i 3 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 19 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,38 → 17,45 (−0,93) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,16 → 16,46 (−0,70) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,24 → 15,47 (−1,77) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2023 | 16,34 → 14,80 (−1,54) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2022 | 16,00 → 14,58 (−1,42) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2021 | 16,82 → 16,15 (−0,67) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2020 | 16,82 → 14,52 (−2,30) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2019 | 16,00 → 14,74 (−1,26) | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| HT 2018 | 16,25 → 15,36 (−0,89) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2017 | 17,08 → 17,03 (−0,05) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,38) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,50 | 16,63 |
| HT 2011 | 17,20 | 18,33 |
| HT 2012 | 16,80 | 16,75 |
| HT 2013 | 16,80 | 16,44 |
| HT 2014 | 17,60 | 16,81 |
| HT 2015 | 16,98 | 17,27 |
| HT 2016 | 16,30 | 17,00 |
| HT 2017 | 17,03 | 16,87 |
| HT 2018 | 15,36 | 16,40 |
| HT 2019 | 14,74 | 15,60 |
| HT 2020 | 14,52 | 15,54 |
| HT 2021 | 16,15 | 16,60 |
| HT 2022 | 14,58 | 16,32 |
| HT 2023 | 14,80 | 15,75 |
| HT 2024 | 15,47 | 16,45 |
| HT 2025 | 16,46 | 17,05 |
| HT 2026 | 17,45 | 17,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,40 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 326 | 53 |
| HT 2009 | 377 | 54 |
| HT 2010 | 484 | 60 |
| HT 2011 | 411 | 57 |
| HT 2012 | 401 | 45 |
| HT 2013 | 512 | 71 |
| HT 2014 | 587 | 93 |
| HT 2015 | 601 | 69 |
| HT 2016 | 628 | 104 |
| HT 2017 | 561 | 119 |
| HT 2018 | 459 | 80 |
| HT 2019 | 406 | 71 |
| HT 2020 | 413 | 75 |
| HT 2021 | 573 | 122 |
| HT 2022 | 562 | 98 |
| HT 2023 | 495 | 80 |
| HT 2024 | 605 | 112 |
| HT 2025 | 687 | 122 |
| HT 2026 | 831 | 124 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Jönköping · Distans | 17,87 | – | 98,5 | 985 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,81 | 0,95 | 22,8 | 1 025 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,67 | 1,00 | 24,7 | 814 |
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 17,45 | 0,90 | 16,6 | 831 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,35 | 0,90 | 19,7 | 1 083 |
| Jönköping University Växjö · Distans | 17,15 | – | – | 526 |
| Jönköping University Linköping · Distans | 16,48 | – | 41,2 | 700 |
| Jönköping University Kalmar · Distans | 15,47 | – | – | 425 |
| Örebro universitet Örebro | 15,18 | 0,55 | 11,6 | 811 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · VT 2026 | 14,67 | 0,45 | 12,7 | 888 |
Om programmet
Brinner du för teknik och vård? Vill du arbeta med bildgivande teknologi för att säkerställa korrekta diagnoser och behandlingar, samtidigt som du möter patienter i olika livssituationer och ger dem trygghet och omsorg? Då kan röntgensjuksköterska vara ett yrke för dig! Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet kombinerar avancerad medicinsk teknologi i den patientnära vården.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Röntgensjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Röntgensjuksköterskor | 42 700 kr34–52 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som röntgensjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI19,75HP1,25Sökande/plats29,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, DistriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats1,5
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats3,7
- Hälsovetenskapligt basårBI15,99HP0,75Sökande/plats5,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, IntensivvårdBI–HP–Sökande/plats2,4
- Specialistsjuksköterskeprogram, hälso- och sjukvård för barn och ungdom med fokus på barnsjukvårdBI–HP–Sökande/plats2,6
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, AkutsjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80535
LU-80535 · nationell antagning
831 sökande, 124 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 20 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,38 | 24 | 17,45 | 20 | 127 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,81 | 9 | 17,45 | 8 | 121 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 19 | 0,90 | 15 | 156 |
| HVBAS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Röntgensjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,45, HP 0,90 och BII 17,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 831 personer, varav 124 i första hand. 50 antogs, alltså 16,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,45 HT 2026 mot 16,46 HT 2025. Sökande: 831 mot 687.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Röntgensjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(652)
- Män22 %(179)
- 24 år eller yngre64 %530
- 25–34 år24 %196
- 35 år eller äldre13 %105
- Antagna kvinnor72 %(36)
- Antagna män28 %(14)
Anmälningskod LU-80535. Källa: UHR.