Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-05000

BIGymnasiebetyg 17,81 av max 22,5 +0,63 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,51 av max 22,5 −0,39 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 025
181 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
266
Sökande per plats
22,8
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,5317,81−0,72
Högskoleprov (HP)0,950,95Oförändrad
Betyg (BII)18,717,51−1,19
Antagna totalt6045−15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,82). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 8.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Röntgensjuksköterskeprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,53 → 17,81 (−0,72)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202517,86 → 17,18 (−0,68)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202417,28 → 15,95 (−1,33)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202317,08 → 16,24 (−0,84)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202217,30 → 16,57 (−0,73)0,90 → 0,65 (−0,25)
HT 202117,72 → 16,35 (−1,37)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202017,66 → 16,07 (−1,59)0,75 → 0,50 (−0,25)
HT 201917,71 → 16,72 (−0,99)1,05 → 0,90 (−0,15)
HT 201817,40 → 16,17 (−1,23)0,95 → 0,60 (−0,35)
HT 201717,20 → 16,93 (−0,27)0,90 → 0,65 (−0,25)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 10
Röntgensjuksköterskeprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Jönköping University Jönköping · Distans 17,87–98,5985
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 17,810,9522,81 025
Uppsala universitet Uppsala 17,671,0024,7814
Lunds universitet Lund 17,450,9016,6831
Karolinska institutet Huddinge 17,350,9019,71 083
Jönköping University Växjö · Distans 17,15––526
Jönköping University Linköping · Distans 16,48–41,2700
Jönköping University Kalmar · Distans 15,47––425
Örebro universitet Örebro 15,180,5511,6811
Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · VT 2026 14,670,4512,7888

Om programmet

Röntgensjuksköterskan arbetar i en högteknologisk miljö. Undersökningar och behandlingar med tekniskt avancerad apparatur kombineras med omvårdnad av patienten. Röntgensjuksköterskeprogrammet ger en akademisk yrkesutbildning och legitimation som röntgensjuksköterska. Programmet ligger till grund för en examen på kandidatnivå inom radiografi och förbereder för studier på avancerad nivå och forskarnivå.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Examen
Röntgensjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Röntgensjuksköterskor 42 700 kr34–52 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som röntgensjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-05000

GU-05000 · nationell antagning

1 025 sökande, 181 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AU-Y1 Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 2 0
BF Folkhögskola 4 2 3,5 2 30
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,53 23 17,81 17 131
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,7 9 17,51 7 123
HP Högskoleprovet 0,95 23 0,95 17 129
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Röntgensjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,81, HP 0,95 och BII 17,51. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 1 025 personer, varav 181 i första hand. 45 antogs, alltså 22,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,81 HT 2026 mot 17,18 HT 2025. Sökande: 1 025 mot 1 009.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Röntgensjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(823)
  • Män20 %(202)
  • 24 år eller yngre59 %603
  • 25–34 år29 %300
  • 35 år eller äldre12 %122
  • Antagna kvinnor73 %(33)
  • Antagna män27 %(12)

Anmälningskod GU-05000. Källa: UHR.