Antagningspoäng Röntgensjuksköterskeprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Röntgensjuksköterskeprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 7 200
- +13,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 294
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 24,5
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 6
- 9 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Jönköping · Distans · blandad tid | 17,87 | 19,35 | – | 985 | 98,5 | +0,06 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,81 | 17,51 | 0,95 | 1 025 | 22,8 | +0,63 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,67 | 17,97 | 1,00 | 814 | 24,7 | +1,01 |
| Lunds universitet Lund | 17,45 | 17,45 | 0,90 | 831 | 16,6 | +0,99 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,35 | 17,92 | 0,90 | 1 083 | 19,7 | +0,46 |
| Jönköping University Växjö · Distans · blandad tid | 17,15 | 16,90 | – | 526 | – | +0,69 |
| Jönköping University Linköping · Distans · blandad tid | 16,48 | 18,71 | – | 700 | 41,2 | – |
| Jönköping University Kalmar · Distans · blandad tid | 15,47 | 17,01 | – | 425 | – | −2,93 |
| Örebro universitet Örebro | 15,18 | 16,20 | 0,55 | 811 | 11,6 | +1,03 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans | 14,67 | 15,90 | 0,45 | 888 | 12,7 | −0,76 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 15,18 | 17,35 | 17,87 | 14,67 | 14,67 | 14,67 |
| 2025 | 13,18 | 16,56 | 18,40 | 15,43 | 15,43 | 15,43 |
| 2024 | 13,67 | 14,83 | 16,63 | 14,67 | 14,67 | 14,67 |
| 2023 | 11,35 | 14,37 | 16,24 | 14,98 | 14,98 | 14,98 |
| 2022 | 13,06 | 14,70 | 16,57 | 15,80 | 15,80 | 15,80 |
| 2021 | 14,78 | 16,15 | 16,47 | 15,30 | 15,30 | 15,30 |
| 2020 | 14,52 | 15,54 | 16,52 | 14,25 | 14,25 | 14,25 |
| 2019 | 12,34 | 14,79 | 16,72 | 13,60 | 13,60 | 13,60 |
| 2018 | 13,41 | 15,02 | 16,17 | 14,63 | 14,63 | 14,63 |
| 2017 | 14,20 | 16,00 | 17,80 | 15,24 | 15,24 | 15,24 |
| 2016 | 15,59 | 16,15 | 18,00 | 16,30 | 16,30 | 16,30 |
| 2015 | 15,72 | 16,72 | 17,30 | 15,90 | 15,90 | 15,90 |
| 2014 | 15,90 | 16,80 | 17,82 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2013 | 16,40 | 16,75 | 18,10 | 15,00 | 15,00 | 15,00 |
| 2012 | 16,10 | 16,77 | 17,30 | 14,20 | 14,20 | 14,20 |
| 2011 | 15,40 | 16,53 | 17,37 | 15,13 | 15,13 | 15,13 |
| 2010 | 15,90 | 16,92 | 18,40 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,55 | 0,90 | 1,00 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2025 | 0,15 | 0,73 | 0,85 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2024 | 0,30 | 0,55 | 0,65 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2023 | 0,05 | 0,53 | 0,60 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2022 | 0,40 | 0,60 | 0,70 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2021 | 0,50 | 0,57 | 0,85 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2020 | 0,15 | 0,45 | 0,55 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2019 | 0,45 | 0,55 | 1,20 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2018 | 0,25 | 0,55 | 0,80 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2017 | 0,45 | 0,65 | 0,75 | 0,55 | 0,55 | 0,55 |
| 2016 | 0,60 | 0,85 | 0,95 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2015 | 0,65 | 0,93 | 1,50 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2014 | 0,65 | 0,88 | 1,10 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2013 | 0,55 | 0,88 | 1,10 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2012 | 0,60 | 0,70 | 0,80 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2011 | 0,50 | 0,70 | 1,20 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2010 | 0,40 | 0,70 | 0,90 | 0,20 | 0,20 | 0,20 |
| 2009 | 0,50 | 0,80 | 1,00 | 0,10 | 0,10 | 0,10 |
| 2008 | 0,10 | 0,50 | 1,10 | 0,20 | 0,20 | 0,20 |
Lön och jobbchanser
Röntgensjuksköterskor
- Medianlön
- 42 700 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 34 400 kr – 52 300 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som röntgensjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Jönköping University (Jönköping): 17,87 i urvalsgruppen BI.
Var är det lättast att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Örebro universitet (Örebro): 15,18 i BI och 0,55 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Röntgensjuksköterskeprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,55–1,00 beroende på lärosäte, med medianen 0,90. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Röntgensjuksköterskeprogrammet HT 2026?
7 200 sökte programmet vid 6 lärosäten och 294 antogs, alltså ungefär 24,5 sökande per plats. 1 048 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Röntgensjuksköterskeprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,79 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +13,2 %.
Vad tjänar man efter Röntgensjuksköterskeprogrammet?
Medianlönen för röntgensjuksköterskor var 42 700 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.