Antagningspoäng Läkarprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Läkarprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 35 832
- +4,8 % mot HT 2025
- Antagna
- 1 182
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 30,3
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 7
- 7 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Solna | 22,29 | 22,46 | 1,75 | 5 296 | 23,2 | +0,10 |
| Lunds universitet Lund | 22,26 | 22,29 | 1,80 | 5 201 | 33,8 | −0,03 |
| Uppsala universitet Uppsala | 22,19 | 22,20 | 1,75 | 5 551 | 41,1 | +0,11 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,88 | 22,01 | 1,70 | 5 431 | 28,6 | +0,18 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,56 | 21,88 | 1,65 | 5 058 | 27,3 | +0,05 |
| Örebro universitet Örebro | 21,51 | 21,82 | 1,65 | 4 558 | 43,4 | +0,05 |
| Umeå universitet Umeå | 21,30 | 21,71 | 1,60 | 4 737 | 25,6 | ±0,00 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Solna | 21,90 | 22,30 | 1,70 | 3 939 | 17,9 | ±0,00 |
| Lunds universitet Lund | 21,88 | 22,08 | 1,75 | 3 362 | 21,0 | +0,08 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,72 | 22,05 | 1,75 | 3 645 | 25,1 | +0,11 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,25 | 21,77 | 1,65 | 2 979 | 15,7 | −0,05 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,10 | 21,51 | 1,60 | 3 383 | 18,3 | +0,01 |
| Örebro universitet Örebro | 21,06 | 21,55 | 1,60 | 3 194 | 30,4 | +0,05 |
| Umeå universitet Umeå | 20,99 | 21,46 | 1,55 | 3 174 | 18,2 | +0,10 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 21,30 | 21,88 | 22,29 | 20,99 | 21,25 | 21,90 |
| 2025 | 21,30 | 21,70 | 22,29 | 20,89 | 21,30 | 21,90 |
| 2024 | 21,44 | 21,79 | 22,29 | 21,00 | 21,41 | 21,98 |
| 2023 | 21,51 | 21,88 | 22,29 | 21,09 | 21,35 | 21,82 |
| 2022 | 21,56 | 21,82 | 22,24 | 21,25 | 21,47 | 21,93 |
| 2021 | 21,67 | 22,03 | 22,29 | 21,05 | 21,41 | 21,77 |
| 2020 | 21,67 | 21,98 | 22,29 | 20,80 | 21,10 | 21,61 |
| 2019 | 21,35 | 21,67 | 22,08 | 20,73 | 21,04 | 21,46 |
| 2018 | 21,25 | 21,51 | 21,98 | 20,89 | 21,04 | 21,82 |
| 2017 | 21,41 | 21,69 | 22,24 | 21,13 | 21,25 | 22,47 |
| 2016 | 21,76 | 22,13 | 22,50 | 21,20 | 21,40 | 22,25 |
| 2015 | 21,60 | 21,98 | 22,50 | 21,40 | 21,60 | 22,20 |
| 2014 | 21,88 | 22,10 | 22,50 | 21,70 | 21,80 | 22,30 |
| 2013 | 22,10 | 22,30 | 22,50 | 21,65 | 21,90 | 22,30 |
| 2012 | 22,13 | 22,30 | 22,50 | 21,73 | 21,90 | 22,17 |
| 2011 | 22,19 | 22,30 | 22,50 | 21,98 | 22,08 | 22,31 |
| 2010 | 22,50 | 22,50 | 22,50 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,60 | 1,70 | 1,80 | 1,55 | 1,65 | 1,75 |
| 2025 | 1,55 | 1,65 | 1,75 | 1,55 | 1,60 | 1,70 |
| 2024 | 1,55 | 1,65 | 1,75 | 1,55 | 1,65 | 1,70 |
| 2023 | 1,55 | 1,65 | 1,75 | 1,60 | 1,65 | 1,70 |
| 2022 | 1,60 | 1,65 | 1,75 | 1,60 | 1,65 | 1,70 |
| 2021 | 1,65 | 1,75 | 1,80 | 1,50 | 1,55 | 1,65 |
| 2020 | 1,55 | 1,60 | 1,70 | 1,55 | 1,60 | 1,70 |
| 2019 | 1,60 | 1,65 | 1,75 | 1,55 | 1,60 | 1,70 |
| 2018 | 1,60 | 1,65 | 1,75 | 1,60 | 1,65 | 1,75 |
| 2017 | 1,65 | 1,70 | 1,80 | 1,65 | 1,70 | 1,75 |
| 2016 | 1,65 | 1,75 | 1,80 | 1,65 | 1,75 | 1,80 |
| 2015 | 1,70 | 1,80 | 1,85 | 1,70 | 1,75 | 1,80 |
| 2014 | 1,70 | 1,80 | 1,85 | 1,65 | 1,70 | 1,75 |
| 2013 | 1,70 | 1,75 | 1,80 | 1,65 | 1,70 | 1,75 |
| 2012 | 1,70 | 1,80 | 1,80 | 1,70 | 1,80 | 1,80 |
| 2011 | 1,80 | 1,80 | 1,90 | 1,80 | 1,80 | 1,90 |
| 2010 | 1,80 | 1,90 | 1,90 | 1,70 | 1,80 | 1,90 |
| 2009 | 1,80 | 1,85 | 1,90 | 1,80 | 1,80 | 1,90 |
| 2008 | 1,80 | 1,90 | 2,00 | 1,90 | 1,90 | 1,90 |
Lön och jobbchanser
Övriga läkare
- Medianlön
- 49 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 36 700 kr – 94 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som läkare (exklusive AT-, ST- och specialistläkare) vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
ST-läkare
- Medianlön
- 56 300 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 51 000 kr – 70 400 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ST-läkare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Specialistläkare
- Medianlön
- 96 800 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 78 500 kr – 118 400 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialistläkare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Läkarprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Karolinska institutet (Solna): 22,29 i urvalsgruppen BI och 1,75 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Läkarprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Umeå universitet (Umeå): 21,30 i BI och 1,60 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Läkarprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,60–1,80 beroende på lärosäte, med medianen 1,70. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Läkarprogrammet HT 2026?
35 832 sökte programmet vid 7 lärosäten och 1 182 antogs, alltså ungefär 30,3 sökande per plats. 7 801 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Läkarprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,18 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +4,8 %.
Vad tjänar man efter Läkarprogrammet?
Medianlönen för övriga läkare var 49 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.