Läkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-89600
VT 2026urval 2 · ORU-89501
Söktryck just nu, VT 2027: 3 324 sökande hittills (239 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 15 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 21,79, troligen mellan 21,65 och 21,93.
Antal platser: 65, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 4 558
- 360 i första hand
- Antagna
- 105
- urval 2
- Reserver
- 1 809
- Sökande per plats
- 43,4
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 194
- 259 i första hand
- Antagna
- 105
- urval 2
- Reserver
- 1 283
- Sökande per plats
- 30,4
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,67 | 21,51 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,65 | 1,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,88 | 21,82 | −0,06 |
| Antagna totalt | 145 | 105 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 29 av 32 terminer och legat kvar i 3 (median −0,09). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan VT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 32 terminer och legat kvar i 29 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 32 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,67 → 21,51 (−0,16) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| VT 2026 | 21,15 → 21,06 (−0,09) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2025 | 21,60 → 21,46 (−0,14) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2025 | 21,15 → 21,01 (−0,14) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 21,61 → 21,56 (−0,05) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2024 | 21,20 → 21,15 (−0,05) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2023 | 21,72 → 21,58 (−0,14) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| VT 2023 | 21,25 → 21,15 (−0,10) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2022 | 21,72 → 21,56 (−0,16) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| VT 2022 | 21,35 → 21,30 (−0,05) | 1,65 → 1,65 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2011 | 21,98 | 22,50 |
| HT 2011 | 22,19 | 22,50 |
| VT 2012 | 21,75 | 22,30 |
| HT 2012 | 22,13 | 22,50 |
| VT 2013 | 21,70 | 22,25 |
| HT 2013 | 22,10 | 22,50 |
| VT 2014 | 21,70 | 22,11 |
| HT 2014 | 21,88 | 22,30 |
| VT 2015 | 21,49 | 22,08 |
| HT 2015 | 21,60 | 21,99 |
| VT 2016 | 21,20 | 21,88 |
| HT 2016 | 21,76 | 22,11 |
| VT 2017 | 21,13 | 21,95 |
| HT 2017 | 21,51 | 21,80 |
| VT 2018 | 20,94 | 21,39 |
| HT 2018 | 21,30 | 21,80 |
| VT 2019 | 20,78 | 21,40 |
| HT 2019 | 21,40 | 21,50 |
| VT 2020 | 20,94 | 21,21 |
| HT 2020 | 21,67 | 21,55 |
| VT 2021 | 21,15 | 21,51 |
| HT 2021 | 21,67 | 21,88 |
| VT 2022 | 21,30 | 21,67 |
| HT 2022 | 21,56 | 21,88 |
| VT 2023 | 21,15 | 21,76 |
| HT 2023 | 21,58 | 21,75 |
| VT 2024 | 21,15 | 21,67 |
| HT 2024 | 21,56 | 21,88 |
| VT 2025 | 21,01 | 21,67 |
| HT 2025 | 21,46 | 21,76 |
| VT 2026 | 21,06 | 21,55 |
| HT 2026 | 21,51 | 21,82 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2011 | 1,80 |
| HT 2011 | 1,80 |
| VT 2012 | 1,70 |
| HT 2012 | 1,70 |
| VT 2013 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,70 |
| VT 2014 | 1,70 |
| HT 2014 | 1,75 |
| VT 2015 | 1,70 |
| HT 2015 | 1,70 |
| VT 2016 | 1,70 |
| HT 2016 | 1,70 |
| VT 2017 | 1,65 |
| HT 2017 | 1,70 |
| VT 2018 | 1,65 |
| HT 2018 | 1,60 |
| VT 2019 | 1,60 |
| HT 2019 | 1,60 |
| VT 2020 | 1,60 |
| HT 2020 | 1,60 |
| VT 2021 | 1,55 |
| HT 2021 | 1,70 |
| VT 2022 | 1,65 |
| HT 2022 | 1,65 |
| VT 2023 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,60 |
| VT 2024 | 1,60 |
| HT 2024 | 1,60 |
| VT 2025 | 1,60 |
| HT 2025 | 1,60 |
| VT 2026 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2011 | 2 742 | 302 |
| HT 2011 | 4 162 | 308 |
| VT 2012 | 2 505 | 146 |
| HT 2012 | 4 180 | 268 |
| VT 2013 | 2 441 | 172 |
| HT 2013 | 4 340 | 282 |
| VT 2014 | 2 790 | 166 |
| HT 2014 | 4 858 | 302 |
| VT 2015 | 2 981 | 177 |
| HT 2015 | 4 775 | 291 |
| VT 2016 | 3 044 | 190 |
| HT 2016 | 4 648 | 345 |
| VT 2017 | 3 079 | 209 |
| HT 2017 | 4 589 | 366 |
| VT 2018 | 2 894 | 245 |
| HT 2018 | 4 397 | 346 |
| VT 2019 | 2 741 | 239 |
| HT 2019 | 4 241 | 473 |
| VT 2020 | 2 808 | 256 |
| HT 2020 | 5 141 | 632 |
| VT 2021 | 2 998 | 331 |
| HT 2021 | 4 653 | 431 |
| VT 2022 | 3 100 | 284 |
| HT 2022 | 4 395 | 392 |
| VT 2023 | 3 150 | 288 |
| HT 2023 | 4 431 | 406 |
| VT 2024 | 3 127 | 269 |
| HT 2024 | 4 292 | 370 |
| VT 2025 | 3 136 | 215 |
| HT 2025 | 4 441 | 385 |
| VT 2026 | 3 194 | 259 |
| HT 2026 | 4 558 | 360 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Solna | 22,29 | 1,75 | 23,2 | 5 296 |
| Lunds universitet Lund | 22,26 | 1,80 | 33,8 | 5 201 |
| Uppsala universitet Uppsala | 22,19 | 1,75 | 41,1 | 5 551 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,88 | 1,70 | 28,6 | 5 431 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,56 | 1,65 | 27,3 | 5 058 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 21,51 | 1,65 | 43,4 | 4 558 |
| Umeå universitet Umeå | 21,30 | 1,60 | 25,6 | 4 737 |
Om programmet
Läkarprogrammet är en sexårig utbildning som leder fram till en läkarexamen och möjlighet att ansöka om läkarlegitimation. Som student på läkarprogrammet studerar du på Campus USÖ, ett eget campus som ligger vid universitetssjukhuset i centrala Örebro. Våra studenter uppskattar närheten mellan studenter, lärare, programledning och medarbetare. Undervisningen bygger på ett problembaserat lärande (PBL) som förbereder dig för ett livslångt lärande.
- Omfattning
- 360 högskolepoäng, ca 6 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 2
- Examen
- Läkarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga läkare | 49 500 kr37–94 tkr | Storaökar på 5 år |
| ST-läkare | 56 300 kr51–70 tkr | Storaökar på 5 år |
| Specialistläkare | 96 800 kr79–118 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som läkare (exklusive AT-, ST- och specialistläkare) vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- PsykologprogrammetBI21,35HP1,45Sökande/plats44,4
- SjuksköterskeprogrammetBI16,56HP0,75Sökande/plats17,6
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,18HP0,55Sökande/plats11,6
- ArbetsterapeutprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning LaboratoriemedicinBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,9
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning FysiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-89600
ORU-89600 · nationell antagning
4 558 sökande, 360 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 46 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,67 | 74 | 21,51 | 52 | 1 338 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,88 | 18 | 21,82 | 13 | 625 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 48 | 1,65 | 35 | 1 625 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
VT 2026: anmälningskod ORU-89501
ORU-89501 · nationell antagning
3 194 sökande, 259 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 48 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,15 | 70 | 21,06 | 50 | 900 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,72 | 21 | 21,55 | 16 | 523 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 49 | 1,60 | 35 | 1 135 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Läkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,51, HP 1,65 och BII 21,82. VT 2026: BI 21,06, HP 1,60 och BII 21,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Läkarprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 4 558 personer, varav 360 i första hand. 105 antogs, alltså 43,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 324 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Läkarprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,51 HT 2026 mot 21,46 HT 2025. Sökande: 4 558 mot 4 441.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Läkarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(2 964)
- Män35 %(1 594)
- 24 år eller yngre78 %3 541
- 25–34 år16 %715
- 35 år eller äldre7 %302
- Antagna kvinnor61 %(64)
- Antagna män39 %(41)
Anmälningskod ORU-89600. Källa: UHR.